Tsipras odmítl plán věřitelů. Jako jediný realistický vidí návrh Řecka

Řecký premiér Alexis Tsipras nesouhlasil ve středu večer s některými z návrhů věřitelů, kteří mají Řecku pomoci vyhnout se hrozícímu státnímu bankrotu. Podle Tsiprase návrh obsahuje body, které nelze považovat za základ k jednání. Řecký předseda vlády to řekl po schůzce s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a prezidentem euroskupiny Jeroenem Dijsselbloemem. Tsipras odmítl požadované škrty v penzích řeckých důchodců. Za „jediný realistický“ poté označil řecký návrh dohody s věřiteli.

Tsipras také řekl, že dohoda s věřiteli je blízko, a dal najevo, že Řecko v pátek uhradí splátku Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) ve výši 305 milionů eur. „Nebojte se o to (...) Budeme pokračovat“ odvětil na dotazy reportérů premiér, s odvoláním na předchozí platby.

Evropská komise označila schůzku za „konstruktivní“ a vedoucí k pokroku při porozumění stanoviskům obou stran. Intenzivní jednání mají pokračovat.

Prezident euroskupiny Jeroen Dijsselbloem charakterizoval schůzku jako „velmi dobrou“. „Budeme pokračovat v našich rozhovorech během pár dní,“ řekl Dijsselbloem.

Mluvčí předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera Margaritis Schinas už v předstihu předpověděl, že bruselská schůzka nepřinese definitivní dohodu o řešení složité řecké situace. „Je to první diskuse, ne závěrečná,“ prohlásil.

Místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za rozpočet Kristalina Georgievová před novináři jen poznamenala, že nynější intenzivní práce se soustředí na nalezení společného stanoviska všech 19 zemí platících eurem a trojice věřitelských institucí, tedy Evropské komise, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Věřitelé v úterý vypracovali hlavní body dohody poté, co se jejich vrcholní představitelé v pondělí sešli s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a francouzským prezidentem Françoisem Hollandem. Podle médií ale vypracovala svůj vlastní návrh dohody o 47 stranách také řecká strana.

Věřitelé podle agentury Reuters dali ve středu najevo ochotu ke kompromisu, aby se vyhnuli bankrotu Řecka. Výrazně také slevili z požadavků, na kterých se dohodli s předchozí řeckou vládou.

Řecko už zhruba čtyři měsíce jedná s věřiteli o podobě reforem, které jsou podmínkou vyplacení zbývajících 7,2 miliardy eur (téměř 200 miliard Kč) z dohodnutého záchranného programu. Parlamentní mluvčí vládní strany SYRIZA Nikos Filis uvedl, že Řecko v pátek neuhradí MMF splátku dluhu, pokud nebude mít vyhlídky na brzké dokončení dohody.

Filis později řekl, že vláda raději uspořádá předčasné volby, než aby s věřiteli uzavřela nepřijatelnou dohodu. „Pokud nás budou nutit podepsat ultimátum, pak je jasné, že to nepodepíšeme a že se obrátíme na lid, aby vyjádřil svůj názor,“ řekl v televizní debatě.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a MMF o úvěrovou pomoc. Dohodlo se na dvou záchranných programech v celkovém objemu 240 miliard eur. Výměnou za úvěrovou pomoc musely Atény zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost, zhoršilo životní úroveň a v důsledku dostalo k moci nynější Tsiprasovu vládu.

Ta se od začátku snaží dohodnout nové podmínky, věřitelé však zdůrazňují, že Řecko musí dodržet své předchozí závazky. Stávající program byl sice prodloužen, nyní už ale všechny strany tlačí čas.

 


Zdroj: ČTK

Tsipras odmítl plán věřitelů. Jako jediný realistický vidí návrh Řecka Foto: shutterstock.com - A. Tsipras

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.