Tsipras bude jednat s Putinem. Řecko zřejmě dostane od Ruska nabídku na levnější plyn a úvěry

Rusko pravděpodobně Řecku nabídne slevu na dodávky plynu a nové úvěry. S odvoláním na zdroj z ruské vlády o tom Informoval ruský list Kommersant. Řecký premiér Alexis Tsipras na tento týden plánuje návštěvu Ruska, při níž se setká i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.  

Mluvčí Kremlu minulý týden uvedl, že Putin a Tsipras plánují jednat o ekonomické součinnosti a sankcích Evropské unie vůči Moskvě. „Jsme připraveni zvážit možnost snížení ceny plynu pro Řecko,“ řekl listu Kommersant nejmenovaný vládní zdroj.

Ruská plynárenská společnost Gazprom se ke zprávě odmítla vyjádřit, stejně jako ruské ministerstvo pro energetiku, napsala agentura Reuters.

Podle zdroje bude chtít Rusko výměnou za levnější plyn a blíže neurčené půjčky napojení na řecký majetek. Neupřesnil však který. Gazprom chtěl v roce 2013 koupit řeckou plynárenskou firmu DEPA. Nakonec však od nabídky ustoupil, protože nedostal požadované záruky ohledně finanční situace firmy.

Tsipras má stejně jako jeho koalice levicových stran SYRIZA k Rusku poměrně blízký vztah. Po svém volebním vítězství v lednu Tsipras přijal jako vůbec prvního zahraničního diplomata ruského velvyslance v Aténách Andreje Maslova.

Mluvčí Kremlu již na počátku tohoto měsíce naznačil, že Rusko s případnou hospodářskou pomocí pro Řecko počká na to, jak se Řecko bude stavět k protiruským sankcím EU. Rusko chce, aby Evropská unie zrušila sankce zavedené za postoj Moskvy ke krizi na východní Ukrajině, a doufá, že dostane podporu od některých členských států unie, zejména Maďarska a Řecka.

 

Zdroj: ČTK

Tsipras bude jednat s Putinem. Řecko zřejmě dostane od Ruska nabídku na levnější plyn a úvěry Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Hodinky od Apple zatím nesmí na švýcarský trh

    Byznys ·

    Ve Švýcarsku zatím nemůže americká společnost Apple uvést na trh své nové chytré hodinky Apple Watch, a to nejméně do konce letošního roku. Důvodem je spor o právo na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.