Tržní okénko: Na vyřešení problematiky daňových rájů potřebujeme celoevropský přístup

Kauza Panama Papers panamské společnosti Mossack Fonseka odhalila skutečnost, že v daňových rájích si ukrývali peníze bankéři, politici a významní podnikatelé. Na těchto daňových únicích poté tratí země, ve kterých tito lidé neplatí daně. Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka v pořadu Alter Eko říká, že tato problematika se musí řešit na celoevropské úrovni. Pokud budou vznikat daňové ráje uvnitř Evropy jako například v Lucembursku nebo na Kypru, tak se budou vytvářet skuliny pro další daňové úniky. 

Další díly pořadu

Poznamenala kauza Panama Papers nějakým způsobem v následujících měsících to, jakým způsobem se vede boj proti daňovým rájům?

Panama Papers byla skutečně velká bomba, která vybuchla už tím rozsahem informací. V těch zemích, kde se ukázalo, že do toho byli zapojeni politici, bankéři, nějací významní podnikatelé, to vedlo skutečně k velkým tlakům, kdy mnoho lidí odstupovalo ze svých funkcí a vedlo to k nějakému rozpoutání veřejné diskuze. U nás se zatím v tomto směru stopy zatím nenašly. Ono je i těžké hledat v tom ohromném množství dokumentů. Vedlo to k tomu, že minimálně na evropské úrovni se dramaticky urychlila diskuze nad tím, co dělat s daňovými ráji nebo s daňovými úniky. Ukázala se vazba mezi skrýváním vlastnictví a utíkáním z daní. Je tady několik iniciativ, které se toto snaží řešit. Myslím si, že je to dobrý výsledek Panama Papers, i když je pravděpodobné, že v dalších měsících uvidíme další úniky, další leaky třeba z jiných právních firem.

Myslíte si, že to v té době byla určitá špička ledovce?

Myslím si, že ano. Když se podíváte, tak ta firma Mossack Fonseka byla uváděna jako asi čtvrtá největší v oboru offshorových poradců a zakladatelů těchto struktur. Asi neunikly všechny informace. Šlo o deseti tisíce účtů a konkrétních jednotlivců a firem. Ten rozsah je obří. Když se člověk podívá do některých daňových rájů, tak vidí, že řada poradenských firem má největší zastoupení v Moskvě, v Londýně v New Yorku a potom na Bahamách, v Panamě nebo na Seychelách, což není úplně normální, protože tam se ekonomická aktivita prakticky netvoří. Všimněte si, že se to stává politickou agendou pro celou řadu lidí. Začínají říkat: „Pokud nezačneme rozumně reagovat na daňové ráje, pokud nepřitáhneme alespoň část peněz zpátky do reálných ekonomik a do veřejných rozpočtů, tak si myslím, že to příliš udržitelné není.

Před chvílí jste řekl, že v reakci na Panama Papers odstartovalo několik aktivit. Můžete je nějak konkretizovat a týkají se České republiky?

První aktivitou je diskuze nad takzvaným registrem konečných vlastníků. Jde o ty, kteří jsou konečnou ovládající osobou na konci řetězce firem. Ti benefitují z toho, že nějaká firma vydělává. Dnes je situace taková, že mnohdy se nedopátráte toho, kdo na konci toho řetězce je. Je to děláno přes několik prostředníků, které končí v offshorových destinacích. Dlouhodobým cílem je zprůhlednit toto prostředí tak, aby bylo možné dohledat konečnou osobu.

To je první iniciativa, která se vede u nás. Teď jsme to řešili v parlamentu, jak tento registr vznikne, jestli bude veřejný, že to nebude úplné a kdo do toho bude moct nahlížet. Bohužel česká vláda blokuje iniciativy i na evropské úrovni, kde říká, abychom byli opatrní. Myslím si, že je to chyba, protože ekonomika našeho typu je vlastně obětí toho, že se peníze odsud vyvádějí a že se tady daní jistá část. Jde o konečné vlastníky. Diskuze bude pokračovat a určitě k něčemu povede. Tou druhou iniciativou je tlak na nadnárodní korporace. To, aby zveřejňovaly své obraty a zisky v jednotlivých zemích, kde operují. Když se dnes podíváte na Google, tak zjistíte pouze globální čísla, ale nikoli to, co vydělává v Česku, v Německu nebo ve Francii. Snaha je, aby to museli dělat po jednotlivých zemích. To by vedlo k tomu, že uvidíme najednou lepší obrázek o tom, jestli se nepřesouvají zisky nelegitimně. Že se nevytváří zvláštní režim, který vám umožní, že jedna firma si je převede do Irska nebo do Holandska nebo i do dalšího klasického ráje. V té zemi, které vydělává poté nedaní.

To bude zřejmě případ České republiky. Nadnárodní firmy odsávají prostředky, jak ve formě dividend, tak i ve formě zisků?

Myslím si, že co se týče těch zisků, tak je to nepochybné. Tady se ukazuje, že potřebujeme minimálně celoevropský přístup. My z Prahy Google, Apple nebo Siemens nevyřešíme. Potřebujeme spolupracovat s dalšími. Pokud nám budou vznikat malé daňové ráje uvnitř Evropy, jako bylo Lucembursko nebo Kypr nebo další, tak se bude samozřejmě pořád vytvářet prostor pro daňové úniky. Tato iniciativa je ještě možná více v plenkách. Pořád se o ní diskutuje. Bude se o ní teprve rozhodovat na úrovni Evropské komise do podoby směrnice. Myslím si ale, že je v zájmu České republiky, aby byla hnacím motorem u těchto věcí.

 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy Ředitel české pobočky Transparency International David Ondráčka, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Na vyřešení problematiky daňových rájů potřebujeme celoevropský přístup Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dvanáct pravidel pro pohodové cestování letadlem

    Společnost ·

    Návštěva vzdálených koutů světa je vždy vzrušující, samotná cesta ale představuje většinou tu nejhorší část výletu. I pro ostřílené cestovatele může být dlouhý let nár…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.