reklama

Tržní okénko: Na burze může začít obchodovat každý. Lze to i nanečisto na demo účtu

Řada burzovních expertů tvrdí, že se člověk musí věnovat vývoji trhů několik hodin denně, aby mohl najít dobré příležitosti k investici. Burzovní analytik Vojtěch Podešva ale v pořadu Tržní okénko říká, že na burze může být úspěšný kdokoliv. Jak na to, prozradil na rádiu Zet.

Další díly pořadu

Běžný člověk, který chtěl zhodnotit část svých úspor, by však ani tak neměl zanedbat studijní přípravu. „Je velká výhoda, že v současné době je o tento obor hodně velký zájem, a tím pádem i těch studijních zdrojů je hodně i v češtině,“ řekl Podešva. „V první řadě bych zmínil znalosti technické analýzy. To znamená studium grafů, základních formací, trendů, různých časových rámců na grafech a podobně. Do toho zapadá také fundamentální analýza. To znamená, aby ten člověk měl určitou představu o tom, co se děje v reálném světě,“ dodal.

Pokud by si byl i tak člověk nejistý, může celé burzovní obchodování vyzkoušet i nanečisto. Podle Podešvy totiž existují takzvané demo účty, které z 90 % kopírují a simulují skutečné obchodování na burze. Virtuálními fiktivními penězi si tak můžete svůj úsudek vyzkoušet bez následků.

Podešva pak začátečníkům doporučuje obchodovat nejznámější a nejdůležitější tituly nebo ještě lépe celé akciové indexy. „Ve chvíli, kdy například americký akciový index SP 500 nebo Dow Jones Industrial Average je velice likvidní, tedy se ho účastní velké množství hráčů, velké množství peněz, tak je to obchodování jednodušší, protože váš obchodní příkaz je snadno exekuován, a zároveň platí, že se tyto instrumenty chovají daleko více předvídatelně,“ řekl.

Upozornil ale také na jednu zásadní začátečnickou chybu: „Přehnané ambice je největší zabiják úspěchu. Vychází to z toho, že ten trh vám teoreticky umožní zhodnotit váš účet. Teoreticky jste schopný za měsíc zhodnotit ten účet o 100 %. Často je to i praxe, ale tato vidina vede začátečníky k tomu, aby nadměrně riskovali a tím pádem mají mnohem blíže nakročeno k tomu, aby nakonec spíše o ty peníze přišly,“ řekl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy burzovní analytik Vojtěch Podešva, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: Na burze může začít obchodovat každý. Lze to i nanečisto na demo účtu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.