reklama

Tržní okénko: ČR má nejsložitější daňový systém EU, progresivní daň ČSSD by mu přitížila

ČSSD tento týden přišla s nápadem revoluce v oblasti daně z příjmu. Navrhuje vytvoření čtyř sazebních pásem dle výše příjmu. Polepšit si mají lidé s nižšími příjmy, osoby s vyššími příjmy si naopak pohorší. Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE v pořadu Tržní okénko říká, že Česká republika má nejkomplikovanější daňový systém v Evropské unii. Toto opatření mu ovšem nepomůže. Podle jeho slov mu naopak přitíží. 

Další díly pořadu

„Když si pročteme, jak sociální demokracie chce konstruovat progresivní daň, tak zjistíme, že obsahuje řadu pásem a různých sazeb. Pokud bude mít někdo vyšší příjem, tak bude muset zase určité části toho přijmu danit v jiné sazbě. Jiné části příjmů zase naopak ve vyšší sazbě. Velmi to zkomplikuje celý daňový systém,“ řekl Křeček na rádiu Zet.

Česká republika má přitom nejsložitější daňový systém ze všech zemí Evropské unie. Ve světovém měřítku se řadí mezi třetinu všech nejhorších zemí. Další komplikace systému se tak podle Křečka neubírá správným směrem. Z toho pohledu by se vláda měla zaměřit na zjednodušení celého systému.

ČSSD uvedla, že pokud její opatření projde, tak si polepší 90 procent zaměstnanců. Mělo by jít pak o všechny jedince, jejichž plat nepřekračuje částku 49 tisíců korun. Nové opatření má pak být neutrální vůči státnímu rozpočtu. Skutečnost může být ale jiná. Problémem je podle Křečka fakt, že projekt vznikal na základě čísel z roku 2016 až 2017.

„Legislativní proces je ovšem v České republice velmi zdlouhavý. Kdybychom vůbec uvažovali o tom, že by se tento systém měl zavádět do reality, tak by to trvalo nejméně tři až čtyři roky. Mezitím platy mnohých zaměstnanců porostou a to, komu by se to vyplatilo nebo nevyplatilo, se může dramaticky změnit,“ uvedl Křeček.

Křeček říká, že návrh ČSSD může dobře fungovat ve vyspělých ekonomikách, které samy o sobě generují velké zisky a nepotřebují rychlý ekonomický růst. Naopak u ekonomik, které se snaží vyspělé země dohánět, může progresivní zdanění prohloubit některé problémy. V ekonomice totiž existuje podle Křečka efekt dohánění neboli efekt konvergence.

„Slabší ekonomiky, mezi které se řadí česká ekonomika, mají tendenci dohánět silnější ekonomiky. V tomto případě jde o ekonomiky na západě Evropy. Ve chvíli, kdy budeme do konvergence zasahovat, můžeme to sbližování Evropy ohrozit. Pro vyspělé země s vyšší úrovní hrubého domácí produktu je další růst relativně obtížný, a tak rostou pomalejším způsobem,“ varuje Křeček.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy Štěpán Křeček z Národohospodářské fakulty VŠE, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: ČR má nejsložitější daňový systém EU, progresivní daň ČSSD by mu přitížila Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.