reklama

Tržní okénko: ČNB by mohla po vzoru eurozóny snížit depozitní sazbu do záporu

Přesně za týden zasednou bankéři Evropské centrální banky (ECB). Vzhledem k návratu eurozóny do deflace očekávají trhy další uvolnění měnových podmínek. Podle hlavního analytika Komerční banky Marka Dřímala sníží ECB depozitní sazbu na minus 0,5 procenta. V pořadu Tržní okénko také prozradil, že by ke stejnému kroku mohla přejít i Česká národní banka (ČNB). Bude však záležet na objemu jejích intervencí. 

Další díly pořadu

Ekonomika eurozóny se v únoru vrátila do deflace. Stojí za tím opětovný pád cen ropy, který se projevuje na poklesu cen pohonných hmot, ale také silnější euro vůči dolaru, které mělo vliv na dovozní ceny. Podle Dřímala je hlavním faktorem také slabá poptávka v ekonomice eurozóny. „To se projevuje i v cenách mimo pohonné hmoty, mimo volatilní složky inflace,“ řekl hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi. Pokud bychom odhlédli od cen pohonných hmot, zaznamenala úroveň inflace v únoru pokles půlprocentního bodu oproti lednu.

Trhy proto očekávají, že 10. března ECB přistoupí k dalšímu rozvolnění měnových podmínek. Otázkou zůstává, zda-li centrální banka rozšíří program nákupu státních dluhopisů a dalších aktiv (neboli kvantitativního uvolňování), anebo sníží depozitní sazbu hlouběji do záporu. Naposledy ECB snížila svou depozitní sazbu na minus 0,3 procenta v prosinci. „Čekáme, že Evropská centrální banka sníží sazby, a to o 20 bazických bodů na minus 0,5 procenta. Důvodem pro toto očekávání je, že ECB se snaží snížit reálné úrokové míry, což dělá právě skrze pokles depozitní sazby. Také to může mít vliv na kurz eura. Ten se přelije do lepší poptávky po evropských exportech,“ řekl Dřímal.

Pokud by k tomu skutečně došlo a krok ECB by snížil kurz eura, mohl by se přelít efekt slabší měnové politiky i do České republiky. ČNB by totiž musel udržet korunu silnou vůči euru kvůli kurzovému závazku. „Otázkou je, jak bude reagovat Česká národní banka. Pokud by musela hodně intervenovat, skupovat eura a vytvářet koruny, tak je tam určité riziko, že by mohla ČNB snížit sazby také do záporného teritoria,“ řekl Dřímal. 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy hlavní analytik Komerční banky Marek Dřímal, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: ČNB by mohla po vzoru eurozóny snížit depozitní sazbu do záporu Foto: ČTK/Ramík Drahoslav

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.