reklama

Tržní okénko: Británie udává tón rozvoje fintechu

Slovo fintech se v posledních třech letech objevuje ve středoevropském finančním prostředí objevuje čím dál více. Pro zemi, jako je Velká Británie, ale tento trend trvá už deset let. Mladé firmy, které inovují finanční služby, tu totiž podporuje samotná vláda. Díky tomu mají podle Jakuba Lelka z britského velvyslanectví v Praze současné finanční instituce v Británii obrovský náskok vůči světu.

Další díly pořadu

„Jedná se o kombinaci starších, zažitých finančních služeb s novými moderními trendy a technologiemi tak, aby to odpovídalo požadavku současného moderního člověka a aby se využily všechny dostupné nové technologie k tomu, aby měl lepší možnost spravovat své finance“

Ačkoliv Asie nebo Spojené státy mají co do počtu obyvatel a pracovní síly náskok, tak Londýn je podle Lelka fintechovým centrem světového formátu. „Londýn byl už od pradávna centrem financí jako takových,“ řekl v pořadu Tržní okénko. Platí tedy za fintechové centrum i proto, že se mu dostává pozornosti ze strany vedení země. „V jednu chvíli se Londýn a celá britská vláda rozhodla investovat čas i peníze do rozvoje technologií. Finance se ukázaly jako jednou z oblastí, kde ta synergie může velmi dobře fungovat,“ dodal. Jednou z takových pomocí je například projekt Tech City UK, do kterého vláda investovala a který propagovala. 

Londýn je domovem celkem čtyř fintechových unicornů, tedy startupových společností, které mají hodnotu přes miliardu dolarů. Dvě nejznámější z nich jsou například společnosti Funding circle a TransferWise. „TransferWise je platforma, která umožňuje převádět jednoduše a relativně levně peníze mezi účty tak, aby pracovník v Londýně mohl poslat peníze svým známým nebo rodinným příslušníkům někam jinam do světa. Funding circle je peer-to-peer crowdfundingová platforma, kdy můžete podpořit projekt, který se vám líbí,“ přiblížil Lelek.

Podle Lelka jsou v řadě evropských zemí, včetně České republiky, banky a pojišťovny vůči fintechu skeptické. Mají obavy z toho, že by je tyto firmy mohly připravit o část trhu a budou pro ně silnou konkurencí. Británie je ale důkazem toho, že se není čeho bát. „V Británie se stalo to, že banky naopak otevřely své dveře, spustily různé programy na podporu fintech společností a i díky tomu profitují z nových způsobů, jak oslovit nové zákazníky, případně udržet ty stávající,“ uvedl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Jakub Lelek z britského velvyslanectví v Praze, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Tržní okénko: Británie udává tón rozvoje fintechu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Macronův kabinet je genderově vyvážený

  Společnost ·

  Nový francouzský prezident Emmanuel Macron představil svůj kabinet, který je podle jeho dřívějších slibů genderově vyvážený. Jedenáct z celkových dvaadvaceti funkcí mi…

 2. Praha se stala partnerem čínské Šanghaje

  Byznys ·

  Praha uzavřela partnerství s čínským velkoměstem Šanghají. Dohodu, kterou již dříve schválilo zastupitelstvo českého hlavního města, ve středu v Číně podepsal náměstek…

 3. Brněnské traktory Zetor vstupují na ruský trh

  Byznys ·

  Brněnská firma Zetor tractors vstupuje na ruský trh. Naváže tak spolupráci se společností Kovrov Electromechanical Plant (KEMP) působící východně od Moskvy. Tam bude b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.