Trumpův spor s vlivným senátorem dokládá roztržku republikánů

Prudká roztržka mezi prezidentem Donaldem Trumpem a vlivným senátorem Bobem Corkerem trápí americké republikány, veřejně totiž potvrdila hluboké rozpory mezi Bílým domem a táborem republikánských kongresmanů. Uvedla to dnes agentura AP. Corker o víkendu Trumpa obvinil, že zavádí Spojené státy "do třetí světové války" a šíří chaos. Prezident si útok nenechal líbit.

Senátor patří v horní parlamentní komoře k hlavním zahraničněpolitickým expertům, a protože napřesrok svůj post v kongresových volbách neobhajuje, nijak se ve svých vyjádřeních nemírní. V rozhovoru s listem The New York Times v neděli prohlásil, že Trump se chová jako hvězda televizní show a jeho politika musí znepokojit každého, komu na osudu národa záleží. Corker dodal, že jeho názory sdílí téměř každý republikánský poslanec.

Reakce z Bílého domu na sebe nenechala dlouho čekat. Prezident na twitteru Corkera obvinil, že je zodpovědný za "děsivou" jadernou smlouvu s Íránem, kterou chce Trump zrušit. Corker prý "nemá kuráž", aby v listopadu 2018 znovu kandidoval do Senátu. Senátorovi prý vadí, že si ho prezident nevybral jako ministra zahraničí.

"Je ostuda, že se Bílý dům stal denním stacionářem pro seniory. Dnešní ranní směnu zjevně někdo promeškal," reagoval Corker na twitteru na Trumpovy útoky.

Znepokojením z atmosféry v Bílém domě se Corker netají dlouhodobě. Nedávno prohlásil, že prezidentovi poradci a ministři, zejména John Kelly, James Mattis a Rex Tillerson, "pomáhají chránit zemi před chaosem". Trump podle něj dokazuje, že "neporozuměl charakteru tohoto národa".

 

Zdroj: ČTK

Trumpův spor s vlivným senátorem dokládá roztržku republikánů Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Merkelová se snaží urovnat spory se spojenci z CSU

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová, která stojí v čele Křesťanskodemokratické unie (CDU), se snaží na dnešním jednání vyřešit sporné body s bavorskou sesterskou Křesťa…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.