Trumpův postoj ohledně klimatu může zničit Zemi, říká Hawking

Teoretický fyzik a jeden z nejznámějších vědců vůbec Stephen Hawking řekl, že rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o odmítnutí Pařížské klimatické dohody může vést k nenávratné změně klimatu. Podle Hawkinga se Země může proměnit v podobnou planetu, jako je Venuše. Jedinou záchranu pak představuje nezávislá kolonizace vesmíru. 

Hawking řekl, že největší nadějí na přežití představuje život na jiných planetách. „Približujeme se místu, kde se globální oteplování stává nevratným,“ řekl Hawking. „Trumpova akce může vytlačit Zemi přes okraj a proměnit ji ve Venuši s teplotou 250 stupňů Celsia a deštěm kyseliny sírové.

Změna klimatu je podle Hawkingových slov jedním z největších nebezpečích vůbec. Jde o problematiku, kterou lze ovšem stále vyřešit. Musíme ale jednat okamžitě. Donald Trump popíráním klimatické dohody ohrožuje Zemi pro nás a naše děti. Přirozený život tímto smýšlením směřuje do záhuby.

Riziko spojené se zvyšováním teploty zveřejnil rovněž Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC) Organizace spojených národů. Překročení neúnosné úrovně, které by představovalo nevratnou změnu pro klima Země, vzrůstá podle IPCC právě s růstem teploty. Toto riziko přitom zvyšuje oxid uhličitý v ovzduší. Pařížská klimatická dohoda měla znečišťování planety značně redukovat.

Hawking odpověděl podle BBC pesimisticky na otázku týkající se vyřešení environmentálních problémů a mezilidských konfliktů. Teoretický fyzik se domnívá, že dne na Zemi jsou pro lidstvo sečteny.

„Obávám se, že v evoluci je vrozená chamtivost a agrese vůči lidskému genomu. Neexistují žádné známky zmírnění konfliktů. Rozvoj zbrojařských technologií a zbraní hromadného ničení může mít katastrofální následky,“ informoval Hawking. Nejlepší nadějí na přežití lidské rasy představuje podle Hawkinga nezávislá kolonizace vesmíru. Tato slova nejznámější vědec světa sdělil BBC ku příležitosti svých 75 narozenin. 

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Trumpův postoj ohledně klimatu může zničit Zemi, říká Hawking Foto: The World in HDR / Shutterstock.com: Teoretický fyzik Stephen Hawking

reklama

Další články

  1. Karlovarský festival pokračuje 56 projekcemi

    ·

    Šestapadesáti projekcemi pokračuje v sobotu 52. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Z filmů v hlavní soutěži se představí rusko-finsko-německý…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.