Trumpův exprávník Cohen promluví o ruské roli v amerických volbách, přistoupil na dohodu

Bývalý osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen učinil s prokuraturou dohodu, na jejímž základě by měl vyšetřovatelům poskytnout informace o ruské roli v amerických prezidentských volbách. U soudu se v úterý Cohen výměnou za nižší trest přiznal k porušení zákona o financování volební kampaně a k bankovním a daňovým podvodům.

Jednapadesátiletý Cohen se vydal agentům Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) a před newyorským soudem přistoupil na dohodu s prokuraturou. V jejím rámci přijme trest vězení od tří let a deseti měsíců do pěti let a tří měsíců.

Výši trestu hodlá soudce vynést 12. prosince, výši kauce stanovil na 500.000 dolarů (11 milionů korun).

Cohen se přiznal, že porušil zákon, když pomáhal s přípravou finančních dohod o mlčení dvojice žen, které následně veřejně prohlásily, že měly s Trumpem poměr. Jednou z nich je bývalá pornoherečka Stormy Daniels, jíž právník vyplatil 130.000 dolarů (asi 2,7 milionu korun) výměnou za mlčení o údajné sexuální aféře s Trumpem.

V přiznání k porušení zákona o financování volební kampaně Cohen uvedl, že na pokyn "kandidáta na federální úřad" zařídil platby, jejichž cílem bylo ovlivnit volby. Jméno "kandidáta" přímo nezmínil.

Další prohřešky se týkají Cohenovy role majitele taxislužby, na jejíž provozování si půjčil v bance přes 20 milionů dolarů (450 milionů korun). Vyšetřování se soustředilo na údajné úmyslné nadhodnocení Cohenova majetku ve snaze získat úvěr, stejně jako na to, zda příjmy z taxislužby řádně zdanil.

Cohenova dohoda s prokuraturou může zkomplikovat situaci prezidenta Trumpa, jehož volební tým čelí podezření ze spolupráce s Rusy. Cohen dal opakovaně veřejně najevo, že je ochoten poskytnou informace i zvláštnímu vyšetřovateli Robertu Muellerovi, který objasňuje především údajnou ruskou spolupráci s Trumpovými lidmi. Prezident ale opakovaně odmítá, že by jeho tým během voleb jakkoli s Ruskem spolupracoval, a označuje vyšetřování za hon na čarodějnice.

 

 

Zdroj: ČTK

Trumpův exprávník Cohen promluví o ruské roli v amerických volbách, přistoupil na dohodu Foto: a katz / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Česko si připomene oběti okupace z roku 1968

  Společnost ·

  Lidé na území celé České republiky si v úterý připomenou výročí 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy. Událost v srpnu 1968 ukončila naděje na "socialismus s lidsko…

 2. Trump se opřel do měnové politiky Číny a EU

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s agenturou Reuters se osočil vůči Evropské unii a Číně a obvinil je z měnových manipulací. K tomu dodal, že se mu nezamlou…

 3. Saúdové zvažují investici do konkurenta Tesly

  Byznys ·

  Saúdskoarabský státní investiční fond PIF jedná o investici do firmy Lucid Motors. Jedná se o výrobce elektrických aut, který má ambice stát se konkurentem společnosti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.