Trumpovo velké vítězství. Nejvyšší soud z části odblokoval jeho imigrační dekret

Nejvyšší soud USA v pondělí rozhodl o to, že tamní vláda může začít částečně uplatňovat imigrační dekret prezidenta Donalda Trumpa. Verdikt je považován za prezidentův úspěch v boji proti omezení imigrace. Trump jej sám označil za vítězství pro národní bezpečnost Spojených států. Jemen, který figuruje mezi šesticí zemí, jichž se omezení týkají, varoval před tím, že boji proti terorismu a extremismu to nijak nepomůže.

Výnos ve své původní podobě zakazuje na 90 dní vstup do USA lidem ze zemí, které jsou podle Trumpa bezpečnostně problematické - z Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie. Pozastavuje také na 120 dní imigrační program.

Členové nejvyššího soudu zformulovali podmínky, za nichž bude moci být výnos uplatněn v obou těchto bodech. Výjimku dostanou lidé s kontakty v USA, a to k jednotlivcům, nebo institucím. Tyto kontakty musejí být prokazatelné a nemohou sloužit k obcházení dekretu. Do USA se tak nadále dostanou cizinci, kteří přijedou studovat nebo pracovat, a to i z vybraných šesti států. Dekret má začít být uplatňován do 72 hodin.

V soudním rozhodnutí se kontakt označuje „vztahem bona fide“ - v dobrém úmyslu, avšak podle komentátorů není jasné, jak se to bude při výběru interpretovat. Neví se, zda k tomu, aby člověk prokázal tento bona fide vztah, musí mít v USA příbuzné nebo přátele, ani to, kdo bude vhodnost daných kontaktů posuzovat.

Tři z devíti členů nejvyššího soudu, v němž mají republikáni pět zástupců, sdělili, že by souhlasili s uplatněním dekretu v plném znění. Soudce Clarence Thomas upozornil, že bude velmi těžké rozlišit mezi cizinci podle jejich kontaktů v USA.

Trump vydal výnos napodruhé v březnu. Několik soudů nižších instancí ale jeho platnost zablokovalo, protože ho považují za diskriminační. Vláda podala začátkem června odvolání k nejvyššímu soudu, od něhož žádá zrušení opatření soudů nižších stupňů. Nejvyšší soud bude v posuzování tohoto odvolání a celého znění dekretu znovu jednat po letních prázdninách v říjnu.

Omezení imigrace bylo jedním z hlavních témat Trumpovy předvolební kampaně. „Jednomyslné rozhodnutí nejvyššího soudu je jasným vítězstvím pro naši národní bezpečnost. Umožňuje mi to použít důležitý prostředek k ochraně naší vlasti,“ uvedl Trump ve svém prohlášení, v němž také napsal: „Jako prezident nemohu nechat do naší země vstupovat osoby, které pro nás chtějí zlo.“

Jemenská vláda ale na věc pohlíží odlišně a nepovažuje ho za správné bezpečnostní opatření. „Jsme tímto rozhodnutím zklamáni. V boji proti terorismu a extremismu to nepomůže, ale mezi občany dotčených zemí to znásobí pocit, že se na ně (USA) zaměřují,“ sdělil Ahmad Nasí z jemenského ministerstva pro záležitosti občanů žijících v cizině. V případě Jemenu to podle něj bude platit o to více, protože Jemen „je aktivním partnerem Spojených států v boji proti terorismu“.

 

 

Zdroj: ČTK

Trumpovo velké vítězství. Nejvyšší soud z části odblokoval jeho imigrační dekret Foto: Evan El-Amin / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Hudební aplikace Youradio v Česku boduje

    Tech ·

    Hudební aplikace Youradio, která je produktem multimediálního domu Lagardere Active ČR, získala 2. místo v anketě Mobilní aplikace 2017 v kategorii média. Tato aplikac…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.