Trumpovi se nezamlouvají jeho kritici, zvažuje jim odebrat bezpečnostní prověrku

Americký prezident Donald Trump uvažuje nad tím, že odebere bezpečnostní prověrky nejméně šesti bývalým pracovníkům zpravodajských služeb a Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Na tiskové konferenci ve Washingtonu o tom v pondělí informovala mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová. Všechny osoby, které by o prověrku mohly přijít, patří k prezidentovým kritikům.

Postiženým by podle Sandersové mohl být bývalý šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan, který po rusko-americkém summitu v Helsinkách obvinil Trumpa z velezrady. Dále mluvčí jmenovala bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, bývalého ředitele Národní agentury pro bezpečnost Michaela Haydena, bývalého ředitele zpravodajských služeb Jamese Clappera, bývalou bezpečnostní poradkyni Bílého domu Susan Riceovou a bývalého zástupce šéfa FBI Andrewa McCabea.

Tito lidé podle Sandersové "vznášeli vůči prezidentovi neopodstatněná obvinění" a "politizovali a v některých případech i zpeněžili" skutečnosti vyplývající z jejich služebního postavení a z bezpečnostní prověrky.

Republikánský senátor Rand Paul v pondělí na twitteru obvinil Brennana, že "vydělává miliony dolarů vyzrazováním tajností mainstreamovým médiím k útokům na Donalda Trumpa".

Skutečnost, že šest jmenovaných osob má bezpečnostní prověrku i po odchodu ze státních služeb, podle amerických médií znamená, že stále mají přístup k utajovaným skutečnostem.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Trumpovi se nezamlouvají jeho kritici, zvažuje jim odebrat bezpečnostní prověrku Foto: Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. Tesla žádá své dodavatele o zpětné slevy

    Byznys ·

    Americký výrobce elektromobilů Tesla žádá některé své dodavatele, aby mu vrátili část vyplacených peněz, a pomohli mu tak dosáhnout zisku. Informuje o tom list The Wal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.