„Trumpovi kritici přirovnali odvolání Comeyho k aféře Watergate,“ říká Miller

Spojené státy mají za sebou rušný týden. Zmítalo jím zejména propuštění ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. Podle americké zpravodajky rádia Zet Hedviky Miller tento nečekaný krok překvapil i příznivce amerického prezidenta Donalda Trumpa a způsobil mediální smršť.

James Comey výrazně zasáhl do boje před loňskými prezidentskými volbami v USA, když se rozhodl v říjnu informovat dopisem Kongres o obnově vyšetřování tehdejší soupeřky Trumpa Hillary Clintonové v kauze používání soukromého e-mailového serveru během výkonu funkce ministryně zahraničí. Clintonová nedávno označila Comeyho za jeden z důvodů své porážky v prezidentských volbách. Americká média proto podle Miller začala ihned spekulovat, že propuštění Comeyho souvisí s tím, že chtěl vyšetřovat zásah Ruska do těchto voleb.

„Situace se pak nepříjemně vyostřila poté, co prostřednictvím médií vyšel najevo fakt, že se Trump s Comeym sešel, povečeřel a žádal ho o loajalitu. Ještě před tím s ním několikrát telefonoval. Tuto informaci dal údajně médiím sám bývalý šéf FBI Comey, a ta už to rozvířila po svém,“ řekla Miller. Na tuto informaci pak Trump reagoval výhrůžkou. Comey by podle Trumpa měl doufat, že neexistují žádné nahrávky jejich společných rozhovorů. Zamyslet by se měl přitom nad tím dřív, než začne vyzrazovat informace médiím, uvedl na svém Twitteru. Právě ale z prezidentova twitterování už jsou podle Miller američtí obyvatelé podráždění. „Co se týče samotných řadových Američanů, ať odpůrců, nebo příznivců Trumpa, shodují se v jednom a to je skutečnost, že by prezident měl méně twítovat a lépe komunikovat,“ řekla.

Trump v rozhovorech pro americká média popřel, že by žádal Comeyho o loajalitu. O tom, zda existují nahrávky jejich rozhovorů, podle Miller mluvit nechtěl. V poslední fázi však v amerických médiích vyšly články o tom, že Trump chystá v Bílém domě velkou čistku. „Zaznělo i jméno Steva Bannona nebo tiskového mluvčího Spicera,“ uvedla zpravodajka.

Kdo Comeyho zastoupí?

O víkendu už v USA začaly pohovory s možnými nástupci Jamese Comeyho. Podle amerických médií se jedná o 11 lidí. Jsou mezi nimi například senátoři, soudce nebo právnička. Konkrétní jména Trump nesdělil. Uvedl jen, že kandidáti jsou „vynikající lidé“ a „velmi známí“.

Miller podotkla, že kvůli nezávislosti se ředitel FBI volí na 10 let funkčního období, takže zažívá více než jednoho prezidenta. „Comey byl ve funkci 4 roky a měl před sebou ještě 6 let,“ řekla.

Trump chce nástupce najít urychleně. Novinářům v neděli uvedl, že by měl být schopen učinit rozhodnutí o příštím řediteli FBI ještě před svou první zahraniční cestou, kterou příští pátek zahajuje v Saúdské Arábii.

 

 

Celý rozhovor s americkou zpravodajkou rádia Zet Hedvikou Miller si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

„Trumpovi kritici přirovnali odvolání Comeyho k aféře Watergate,“ říká Miller Foto: Andriy Blokhin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA si stojí za svým, volný obchod si nepřejí

    Společnost ·

    Odsoudit protekcionismus a přihlásit se k volnému obchodu se ministrům financí a šéfům centrálních bank skupiny ekonomicky nejvyspělejších států G7 na dvoudenní schůzc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.