„Trumpova předvolební rétorika ohledně NATO bude rychle zapomenuta,“ říká Palata

V souvislosti s vítězstvím Donalda Trumpa v amerických volbách se často hovoří i o ohrožení existence Severoatlantické aliance (NATO). Trump totiž ve své předvolební kampani několikrát zpochybnil její úlohy a závazky. Novinář a komentátor Luboš Palata ale věří, že k žádnému krizovému scénáři, co se týče existence NATO, nedojde. Trumpova slova mohou spíš vyvolat impuls směrem k evropským zemím, aby dodržovaly závazky spojené se členstvím v alianci.

Donald Trump se v průběhu minulých měsíců nevyjadřoval směrem k NATO nijak pozitivně. Prohlásil například, že země jako Pobaltí nestojí za to, aby je Spojené státy bránily v případě napadení. Zpochybnil tím závazek, který vyplývá z členství v NATO, že její členové vyrazí na pomoc té členské zemi, která je napadena. „Zdůvodnil to tím, že země v Evropě nedávají na společnou obranu tolik, kolik by dávat měly a že tento stav je pro Spojené státy neúnosný,“ dodal Palata.

Spojené státy jsou v rámci NATO zemí nejsilnější. Loni daly podle odhadů na obranu 650 miliard dolarů, což je 3,6 procent jejich hrubého domácího produktu (HDP). Členství v NATO je podmíněno limitem výdajů na ozbrojené síly v hodnotě dvou procent HDP dané země. To skutečně drtivá většina členů nedodržuje. I Česká republika dává v tuto chvíli na obranu asi jedno procento HDP, což je přibližně 50 miliard korun. Aby splnila své závazky, musela by dávat na obranu dvojnásobek této částky. „To je věc, na kterou zřejmě většina Čechů není připravena. Na druhou stranu by to bylo pro naši armádu opravdu dobré. Některé země okolo nás, například Polsko, takový rozpočet na armádu mají a jak je vidět, ekonomicky je to nijak nepokládá,“ řekl Palata.

Trumpova předvolební rétorika ohledně NATO bude ale podle novináře rychle zapomenuta. „Jediné, co opravdu bude Donald Trump chtít, je, aby země jako Česká republika a další členové z evropské části NATO dodržovaly závazek, že do rozpočtu na obranu mají dávat tolik, kolik se zavázaly,“ řekl s tím, že v konečném součtu to může NATO posílit.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z aktuálního dílu pořadu vysílaném na rádiu Zet Co noviny nepíšou. Své komentáře a názory v něm každé pondělí a pátek říká novinář a komentátor Luboš Palata. Celý rozhovor si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Trumpova předvolební rétorika ohledně NATO bude rychle zapomenuta,“ říká Palata Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusko zablokuje stránky LinkedIn

    Byznys ·

    Ruský soud ve čtvrtek potvrdil rozhodnutí o zablokování sociální sítě LinkedIn v zemi kvůli porušování zákona o uchování dat. Informaci oznámila ruská tisková agentura…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.