Trumpova inaugurace má být skromná

Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, bude ale s největší pravděpodobností méně okázalá. To potvrzuje i americká zpravodajka rádia Zet Hedvika Miller, podle které se akce obejde bez popových hvězd. Na poslední inauguraci dosluhující prezidenta Baracka Obamy přitom hymnu zazpívala Beyoncé.

Podle agentury Reuters můžeme účasti celebrit a slavných osobností na inauguracích zaznamenat už od roku 1941, kdy prezident Franklin Roosevelt pozval herce Charliho Chaplina, Mickey Rooneyho a další hvězdy jeho éry na večerní inaugurační plesy. „Trump sám prohlásil, že jeho inaugurace proběhne bez popových hvězd, a že na ní chce hlavně lidi,“ uvedla Miller.

Bez pěveckých vystoupení se ale událost rozhodně neobejde. Měl by například zazpívat pěvecký soubor Mormon Tabernacle Choir, který má 360 členů a zpíval na posledních sedmi inauguracích. „Mezi zpěváky v tomto souboru došlo k menší rozepři, kdy někteří z jeho členů odmítli zpívat, protože je to právě pro Donalda Trumpa. Nicméně soubor jako celý je pro inauguraci zabukovaný,“ uvedla Miller. Hymnu zazpívá sólistka Jackie Evancho, bývalá vítězka soutěže America's Got Talent (Amerika má talent). Trumpův inaugurační výbor uvedl, že se záměrně vyhnul top bavičům. „Máme štěstí, že máme největší celebritu na světě, kterou je sám nově zvolený prezident,“ řekl předseda výboru Tom Barrack.

Podle Reuters však několik zpěváků, jako například Elton John nebo Charlotte Church, odmítlo pozvání k vystoupení na zahajovací akcí. Dále například herečka a zpěvačka Jennifer Hollidayová svou účast přislíbila, ale kvůli reakci svých fanoušků nakonec odmítla. Oslovena byla mimo jiné skupina Beach Boys, nedostaví se ani italský nevidomý tenorista Andrea Bocelli. Britská zpěvačka Rebecca Fergusonová si dala podmínku, že zazpívá protirasistickou píseň Strange Fruit. Byla odmítnuta a nepřijede. Elton John se nicméně podle Hedviky Miller zúčastní jako divák.

Ve Washingtonu se během inauguračního dne také očekávají demonstrace. Levicová skupina Disrupt J20, která bude mít v pátek základnu na McPhersonově náměstí nedaleko Bílého domu, ohlásila, že chce ceremonii zablokovat masovou účastí u kontrolních stanovišť. V sobotu se pak ve Washingtonu uskuteční pochod žen. Tato akce, která přiláká až 200.000 lidí a která sice není namířena přímo proti Trumpovi, chce nicméně nové administrativě připomenout, aby respektovala práva žen.

Co se bude dít 20. ledna:
Brzké ranní hodiny  Soukromá rodinná snídaně -Je to jedna z inauguračních tradic. Trumpova rodina a jejich hosté v inaugurační den posnídají v prezidentském domě pro hosty Blair House, kde sama stráví noc ze čtvrtka na pátek.
8:30 Soukromá bohoslužba - Trump a jeho rodina se zúčastní bohoslužby v St. John's Episcopal Church kousek od Blair House.
9:30 Káva v Bílém domě - Dosluhující a nově zvolený prezident se společně se svými manželkami sejdou v Bílém domě. Trump a Obama pak společně pojedou po Pensylvánské třídě ke Kapitolu.
11:30 Začátek ceremoniálu - Američtí úředníci a ostatní hodnostáři se shromáždí na západní straně Kapitolu. Oficiálně začne slavnostní ceremoniál s hudebním vystoupením.
Poledne Přísaha a projev -  Donald Trump složí přísahu, kterou bude spravovat nejvyššího soudce John G. Roberts. Trump položí ruku na dvě bible: Na jednu, kterou vlastní od dětství a na Lincolnovu bibli. Poté prezident přednese svůj projev.
Po poledni  Obamův odchod - Poté, co Trump přednese přísahu a stane se hlavou státu následuje rozloučení s Obamovými a odjezd z východní strany Kapitolu.
Odpoledne  Oběd -  Následovat bude oběd v rotundě Kapitolu, kterého se zúčastní vládní představitelé a přátelé. Součástí bude i hudební vystoupení.
Po obědě  Přehled ozbrojených sil - Trump po obědě posoudí americké ozbrojené síly ve východní části Kapitolu.
Pozdní odpoledne Zahajovací průvod - Trump spolu se svým viceprezidentem Mikem Pencem povedou osmi tisícový průvod účastníků z řad skautů, středoškolských i univerzitních kapel, jednotek jezdectva, hasičských, lékařských či policejních sborů nebo veteránských organizací od Kapitolu dolů po Pensylvánské třídě. Jakmile Trump dorazí k Bílému domu, bude odtud sledovat zbytek průvodu.
Od 19 hodin Inaugurační plesy - Budou se konat tři oficiální plesy. Dva v různých patrech Walter E. Washington Convention Center a vojenský bál v Národním stavebním muzeu. Trump se má objevit na všech třech.

Tradice a zajímavosti

Podle tradice založené prvním prezidentem USA Georgem Washingtonem skládají jeho nástupci slib s rukou na bibli. Prezidenti se v přísaze zavazují, že budou svědomitě vykonávat svůj úřad a hájit americkou ústavu. Washington si k textu přidal slova „k tomu ať mi dopomáhá Bůh“, která od té doby prezidenti opakují.

Od roku 1937, při druhé inauguraci Franklina Roosevelta, se datum prezidentského slibu koná vždy 20. ledna. V případě, že toto tradiční datum připadá na neděli (jak tomu bylo například  v roce 2013), koná se inaugurace následující den.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Trumpova inaugurace má být skromná Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

  2. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

    Společnost ·

    Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.