Trumpa čeká první setkání s představiteli EU

Vedle summitu Severoatlantické aliance (NATO) dnes v Bruselu proběhne krátké setkání nového amerického prezidenta Donalda Trumpa s vrcholnými představiteli Evropské unie. I přes to, že schůzka bude trvat jen několik desítek minut, může mít první setkání Trumpa s předsedou Evropské Rady Donaldem Tuskem a Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem větší než jen symbolický význam.

Trump unijní politiky při nástupu do funkce znejistěl některými svými výroky a tím, že měl o tom, co to EU je, zjevně jen malou představu. Tusk s Junckerem, kteří jej hned po volebním vítězství pozvali do Bruselu na „summit EU-USA“, nyní podle diplomatů především doufají, že se vůbec podaří „zachovat dialog“ mezi oběma stranami Atlantického oceánu.

Tusk večer na twitteru napsal, že cílem dnešní schůzky bude snaha přesvědčit amerického prezidenta, že „euro-atlanticismus“ znamená spolupráci zemí svobodného světa, které se snaží zabránit příchodu „postzápadního“ světového pořádku.

Část jednání se uskuteční v rozšířeném formátu, kdy evropskou stranu na schůzce doplní i předseda europarlamentu Antonio Tajani a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Témat k diskusi je přitom více než dost, od úzké politické spolupráce ve světě - včetně přístupu k Rusku - přes kooperaci v bezpečnosti a boji s terorismem, problematiku sdílení dat až po nyní zmrazené vyjednávání o rozsáhlé smlouvě známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP).

Trump, pro kterého je Brusel předposlední zastávkou na jeho první zahraniční cestě, dosud dával přednost jednáním s lídry konkrétních evropských zemí. Sešel se tak s britskou premiérkou Theresou Mayovou a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Obě uvidí opět, společně s dalšími šéfy států a vlád NATO, dnes odpoledne a večer na minisummitu Severoatlantické aliance.

Klíčovým tématem dvoudenního minisummitu jsou příspěvky členských zemí a financování Aliance. Očekává se, že se členské státy jako Francie a Německo na jednání přidají k americké válce proti hnutí Islámského státu. Summit byl nicméně svolán kvůli tomu, že NATO od belgické vlády slavnostně přebírá své nové bruselské sídlo, moderní komplex za více než miliardu eur.

Po schůzce se zástupci unijních institucí čeká Trumpa setkání s dalším nováčkem v prezidentské funkci, naplánovaný má společný oběd s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

 

Trumpa čeká první setkání s představiteli EU Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Zetor loni vyrobil nejméně traktorů od roku 2010

    Byznys ·

    Traktorový trh se potýká s krizí. Důkazem jsou i výsledky brněnské společnosti Zetor tractors. Ta loni vyrobila 3144 traktorů, což znamená meziroční pokles zhruba o 60…

  2. Ještě potrvá, než Tesla vstoupí na indický trh

    Byznys ·

    Indický trh láká nejen internetové společnosti a sociální sítě, ale i automobilový průmysl. Důkazem může být i česká automobilka Škoda Auto, která bude spolupracovat s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.