Trump zneužívá úřední twitter, podle kritiků jej používá k osobní kampani

Americké nevládní a opoziční organizace kritizují Bílý dům, že zneužívá oficiální twitterové kanály k útokům na politiky Demokratické strany. Ve středu to uvedla agentura AP. Kritici si stěžují na to, že Donald Trump s využitím vládních komunikačních prostředků poškozuje možné protikandidáty v prezidentských volbách v roce 2020. Současná hlava USA se netají tím, že v nich hodlá svůj post obhájit.

Prezident využívá tři twitterové účty, které mají status nositelů oficiálních informací, jež spravuje stát a podléhají povinné archivaci. Jeho osobní účet @realDonaldTrump sleduje nyní přes 53 milionů lidí, prezidentský účet @POTUS dalších víc než 23 milionů. Účet Bílého domu @WhiteHouse sleduje kolem 17 milionů uživatelů.

Právě poslední z nich podle demokratů a nevládních skupin obsahuje informace, často zkreslené nebo nepravdivé, které de facto předjímají volební kampaň. V pondělí na něm například Trump napsal, že kalifornská demokratická senátorka Kamala Harrisová "podporuje zvířata z MS-13". Zkratka označuje středoamerickou gangsterskou skupinu Mara Salvatrucha, kterou Trump často využívá jako argument k boji s nelegální migrací.

Harrisová, bývalá prokurátorka, se proti restriktivním migračním dekretům prezidenta ostře staví. O víkendu prohlásila, že pro Trumpa je "jedinou cestou prosadit migrační pravidla oddělující rodiče od dětí, označovat uprchlíky a obětí znásilnění za teroristy a internovat děti do klecí, což je špinavost".

Demokratka Elizabeth Warrenová, vlivná massachusettská senátorka a vyhlášená prezidentova kritička, podle jednoho z Trumpových tweetů podporuje "zločince, kteří přes hranice pašují zbraně, drogy a lidi".

V úterý prezident na účtu @WhiteHouse napsal, že demokratický poslanec Mark Pocan ze státu Wisconsin podporuje pašování lidí a jeho kolega Earl Blumenauer z Oregonu chrání drogové dealery. Oba poslanci nedávno v Kongresu navrhli zákon, který ruší rozšiřování Úřadu pro přistěhovalectví a výběr cel (ICE).

Podle amerických expertů na vládní etiku zřejmě obsah problematického twitterového kanálu Bílého domu neporušuje takzvaný Hatchův zákon z roku 1939, který zamezuje státním zaměstnancům zabývat se politikou v práci. Kritici ale poukazují na to, že Trump politizuje komunikaci v sociálních sítích v době klíčové debaty republikánů a demokratů o přistěhovalecké reformě.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump zneužívá úřední twitter, podle kritiků jej používá k osobní kampani Foto: photo_world / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Piloti Ryanairu poprvé vstoupí do stávky

  Byznys ·

  Piloti irských nízkonákladových aerolinek Ryanair, kteří jsou členy profesního odborového svazu, půjdou poprvé do stávky. Společnost nesplnila jejich požadavky na zlep…

 2. Bakala přijde o prostory v Pařížské

  Byznys ·

  Městská část Praha 1 neprodlouží firmě Luxury Brand Management (LBM) manželů Bakalových pronájmy lukrativních prostor v Pařížské ulici. Smlouva skončí za rok a půl, do…

 3. USA ztrácejí trpělivost, vzkázal Trump NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump zaslal spojencům z několika zemí Severoatlantické aliance ostře formulovaný dopis s výčitkou nízkých výdajů na obranu a pohrůžkou, že S…

 4. Budvaru loni klesl zisk o sedm procent

  Byznys ·

  Budějovický Budvar měl loni tržby 2,47 miliardy korun, meziročně klesly o necelá tři procenta. Téměř o sedm procent byl nižší zisk před zdaněním, 314,7 milionu korun. …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.