Trump vyzývá senátory, aby zrušili Obamacare

Americký prezident Donald Trump nabádá senátory k tomu, aby v úterý hlasovali o zahájení debaty o zrušení systému zdravotního pojištění, který zavedla předchozí hlava státu Barack Obama. Republikáni, kteří mají ve stočlenném Senátu pouze 52 křesel, nemají zřejmě pro přijetí zákona o zrušení takzvané Obamacare v Senátu dostatek hlasů. Podpořit jej totiž odmítají i tři republikánské senátorky.

„Obamacare je smrt,“ řekl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Za ním přitom stály rodiny, které údajně Obamova zdravotnická reforma znevýhodnila. „Každý senátor, který bude hlasovat proti tomu, aby se začalo o zákonu (o zrušení Obamacare) debatovat, tím Americe říká, že nemá žádný problém s noční můrou, kterou je Obamacare,“ dodal Trump. Později své poselství zopakoval i na twitteru.

Šéf senátní frakce republikánů Mitch McConnell má podle agentury AP v plánu vyzvat v úterý k hlasování o zahájení debaty o zrušení zdravotnické reformy. Výsledek tohoto hlasování je ale nejistý.

Původní plán zrušení a okamžité náhradní reformy zdravotního pojištění padl, když se republikáni minulý týden nedopočítali 50 senátorských hlasů, potřebných ve stočlenné horní komoře k přehlasování odporu demokratů. Když záměr zrušit a nahradit Obamovu reformu nevyšel, rozhodlo se vedení republikánů s podporou Donalda Trumpa odhlasovat alespoň konec Obamacare s tím, že náhrada bude dojednána během dvou příštích let.

Proti zrušení Obamacare se postavila aljašská senátorka Lisa Murkowská, její kolegyně Shelley Mooreová Capitová ze Západní Virginie a Susan Collinsová ze státu Maine. Problém by představovala také absence senátora Johna McCaina, který se léčí se zhoubným nádorem mozku. Jeho kancelář v úterý ale oznámila, že se hlasování zúčastní.

Republikáni si mohou dovolit jen dva hlasy proti. V případě hlasování padesát na padesát rozhoduje svým hlasem viceprezident Mike Pence.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Trump vyzývá senátory, aby zrušili Obamacare Foto: Evan El-Amin / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Ryanair má zájem o odkoupení aerolinek Alitalia

  Byznys ·

  Irská nízkonákladová letecká firma Ryanair Holdings podala nezávaznou nabídku na převzetí krachujících italských aerolinek Alitalia. Agentuře Reuters to v pondělí sděl…

 2. České dráhy získají od společnosti CZ Loko lokomotivy za 240 miliard korun

  Byznys ·

  Firma CZ Loko dodá Českým drahám 12 posunovacích lokomotiv za zhruba 240 milionů korun. Informace vycházejí z dat uveřejněných ve 

  Kushner nesouhlasí, že by uzavíral dohody s Rusy

  Společnost ·

  Zeť prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa Jared Kushner odmítá informace médií, podle kterých ruskému velvyslanci v USA Sergeji Kisljakovi navrhl zřídit…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.