Trump vyzývá americké automobilky ke zvýšení výroby a zaměstnanosti

Americký prezident Donald Trump měl v úterý na programu jednání se zástupci velkých amerických automobilek. V rámci něj je vyzval ke zvyšování výroby a zaměstnanosti ve Spojených státech. Americká hlava státu přislíbila, že omezí regulaci a sníží daně. Trump tak chce výrobní aktivity v USA více zatraktivnit. Během setkání s vedoucími představiteli General Motors (GM), Ford Motor a Fiat Chrysler Automobiles (FAC) Trump uvedl, že chce v USA vidět výstavbu nových fabrik na výrobu vozů.

Prezident již před nástupem do funkce kritizoval, že automobilky v USA prodávají vozy vyráběné v Mexiku, a hrozil vysokým dovozním clem.

GM, Ford a Fiat Chrysler v poslední době ohlásily nové investice a nová pracovní místa ve Spojených státech. Společnost Ford navíc oznámila, že se rozhodla zrušit plán na výstavbu nové továrny v Mexiku, který Trump ostře odsuzoval.

Šéf Fordu Mark Fields v úterý uvedl, že automobilky chtějí s Trumpem spolupracovat na obrodě americké výroby. „Prezident a jeho hospodářská politika nás velmi povzbuzují,“ prohlásil Fields. Pochválil i Trumpovo rozhodnutí o odchodu USA z Transpacifického partnerství (TPP). Tato obchodní dohoda 12 tichomořských zemí podle ředitele Fordu neřešila otázku intervencí obchodních partnerů na devizových trzích.

Automobilový průmysl se nyní podle agentury Reuters snaží přesvědčit Trumpovu administrativu, aby přehodnotila ambiciózní cíle pro snižování spotřeby pohonných hmot stanovené za předchozího prezidenta Baracka Obamy. „Automobilky budou ochotny přistoupit na dohodu, která vrátí pracovní místa zpět do USA výměnou za zmírnění cílů (pro efektivitu využití paliva),“ poznamenal analytik automobilového sektoru Brian Johnson ze společnosti Barclays.

Trump kvůli výrobě v Mexiku podrobil kritice i některé zahraničí automobilky, například japonskou společnost Toyota Motor či německou BMW. Toyota v úterý uvedla, že v jedné ze svých továren v USA zvýší výrobu sportovně-užitkových vozů a vytvoří 400 nových pracovních míst.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump vyzývá americké automobilky ke zvýšení výroby a zaměstnanosti Foto: Darren Brode / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.