Trump vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Realitní magnát Donald Trump podle konečných výsledků jasně zvítězil v sobotních republikánských primárkách v Jižní Karolíně. Druhé místo v souboji republikánů o nominaci pro americké prezidentské volby obsadil ve státě na východním pobřeží USA floridský senátor Marco Rubio, jehož těsně následuje texaský senátor Ted Cruz, informovala dnes agentura AP. Doposud neúspěšný republikánský kandidát Jeb Bush po jihokarolínských primárkách boj o Bílý dům vzdal.

Trump získal 32,5 procenta hlasů a potvrdil tak svou pozici favorita. Pro Rubia se vyslovilo 22,5 procenta hlasujících a pro Cruze 22,3 procenta. Sčítání hlasů začalo hned po uzavření volebních místností dnes v 01:00.

Pro Trumpa je to již druhé vítězství v primárkách; první zaznamenal ve státě New Hampshire. Pouze v Iowě skončil druhý za Cruzem.

Po vítězství v Jižní Karolíně a v New Hampshire a vzhledem k vedení v průzkumech v jedenácti dalších amerických státech, které se budou rozhodovat během takzvaného volebního superúterý 1. března, je Trump na dobré cestě získat celkovou republikánskou nominaci na prezidentský úřad, napsala agentura Reuters.

Podobně jako Trump si upevnila svou pozici v táboře demokratů Hillary Clintonová, která vyhrála sobotní nominační souboj Demokratické strany v Nevadě.

Trump zcela ovládl republikánské primárky v Jižní Karolíně navzdory tomu, že papež František označil ve čtvrtek jeho názory na imigraci za „nekřesťanské“. Trump nejprve odsoudil papežovy výroky jako „ostudné“, později ale zvolil vůči Františkovi smířlivější tón.

Novou kontroverzi vyvolal Trump v pátek večer, když na posledním předvolebním shromáždění připomněl amerického generála Johna Pershinga, který na Filipínách počátkem 20. století před zastřelením muslimských vězňů údajně namáčel kulky v prasečí krvi. Trump již dříve vyzýval k zákazu vstupu muslimů do Spojených států.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně Foto: Andrew Cline / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

    Společnost ·

    Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

  2. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

    Byznys ·

    České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.