Trump stojí za NATO, uklidňovala Mayová

Americký prezident Donald Trump stoprocentně stojí za Severoatlantickou aliancí (NATO), která je podle něj základem společné obrany. Novinářům to řekla britská premiérka Theresa Mayová po jejich pátečním setkání. Mayová byla vůbec první státník od Trumpova nástupu do funkce, který jednal v Bílém domě s jeho novým šéfem. Řeč byla rovněž o protiruských sankcích, proti jejichž zrušení se Mayová vyslovila. Trump uvedl, že tento krok zatím není na programu.

Podle Mayové se oba lídři shodli, že NATO je a musí být základem společné obrany nejen proti možnému vojenskému ohrožení, ale i v boji proti terorismu či kybernetickým útokům. Trump, který v minulosti opakovaně označil alianci za zastaralou, se v pátek před novináři k tématu NATO nevyjádřil.

Britská premiérka během tiskové konference otevřela i další téma, na něž nemá s Trumpem zcela shodný názor: postoj k Rusku. Nový šéf Bílého domu opakovaně prohlašuje, že hodlá zlepšit vztahy s Kremlem a podle svých poradců zvažuje zrušení protiruských sankcí přijatých po anexi Krymu a hackerských útocích spojených s předvolební kampaní.

Mayová prohlásila, že protiruské sankce by měly zůstat v platnosti do chvíle, než se na Ukrajině podaří uvést do praxe minské dohody. Podle Trumpa, který bude v sobotu telefonicky jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, zatím není rušení protiruských postihů na programu. Trump dodal, že by chtěl mít s Putinem „fantastické vztahy“, ale že realita možná bude jiná.

Zatímco novináře na tiskové konferenci zajímala především zmíněná bezpečnostní témata, oba státníci dali najevo, že prioritou schůzky bylo jednání o vzájemné obchodní dohodě. Ta by Británii umožnila úspěšně nasměrovat svou ekonomiku na cestu do světa po brexitu, tedy po odchodu z EU, zatímco pro Trumpa by byla příkladem toho, že USA mohou fungovat mimo velká obchodní partnerství typu transpacifické dohody či smlouvy s EU.

„Amerika a Británie společně tvoří maják prosperity a vlády práva,“ prohlásil Trump s tím, že obě země chtějí posílit své obchodní vztahy.

Podle amerického prezidenta, který dlouhodobě podporuje odchod Británie z unie, bude brexit „úžasný“ a „svobodná a nezávislá“ Británie se bude těšit z historicky nejpevnějšího vztahu se Spojenými státy.

Podobně optimisticky o vzájemné budoucnosti hovořila Mayová, která před novináři oznámila, že královna Alžběta II. pozvala Trumpa na oficiální státní návštěvu své země.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Trump stojí za NATO, uklidňovala Mayová Foto: Theresa MAYOVÁ a Donald TRUMP; Zdroj: ČTK/AP/Pablo Martinez Monsivais

reklama

Další články

  1. Amazon pomalu ztrácí Indii

    Byznys ·

    Největší světový e-shop Amazon má problémy se svým obchodováním na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Firma naráží na rozčilení indické veřejnosti kvůli pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.