Trump složí prezidentský slib. Do Washingtonu dorazí statisíce příznivců i kritiků

Republikán Donald Trump dnes v pravé poledne místního času (18:00 středoevropského času) složí ve Washingtonu před budovou Kongresu prezidentský slib a stane se v pořadí 45. prezidentem Spojených států. Do města míří nejen Trumpovi příznivci, kterých se očekává okolo 900.000, ale také jeho kritici, kteří chtějí proti změně v nejvyšší funkci demonstrovat.

Ještě před inaugurací se Trump s manželkou Melanií sejde v Bílém domě na ranním čaji s odcházející hlavou státu Barackem Obamou a jeho ženou Michelle.

Na následném inauguračním ceremoniálu složí slib nejprve budoucí viceprezident Mike Pence. Nový prezident pak bude přísahat věrnost ústavě na dvě bible: jedna patřila někdejšímu prezidentovi Abrahamu Lincolnovi a druhou dostal Trump od své matky. Poté se očekává Trumpův první projev v prezidentské funkci. Prezident se následně po Pensylvánské třídě vydá od Kongresu do Bílého domu, odkud bude sledovat slavnostní průvod, který bude mít okolo 8000 účastníků.

Související: Trumpova inaugurace má být skromná

Celkově má být inaugurace skromná. „Trump sám prohlásil, že jeho inaugurace proběhne bez popových hvězd, a že na ní chce hlavně lidi,“ uvedla americká zpravodajka rádia Zet Hedvika Miller. Bez pěveckých vystoupení se ale událost rozhodně neobejde. Měl by například zazpívat pěvecký soubor Mormon Tabernacle Choir, který má 360 členů a zpíval na posledních sedmi inauguracích. Hymnu zazpívá sólistka Jackie Evancho, bývalá vítězka soutěže America's Got Talent (Amerika má talent). Trumpův inaugurační výbor uvedl, že se záměrně vyhnul top bavičům. „Máme štěstí, že máme největší celebritu na světě, kterou je sám nově zvolený prezident,“ řekl předseda výboru Tom Barrack.

Přihlížet inauguraci ve Washingtonu budou vedle Obamy i další američtí exprezidenti Jimmy Carter, Bill Clinton a George Bush mladší; George Bush starší kvůli zdravotním komplikacím do americké metropole nepřijede. Na tribuně před Kongresem bude i Trumpova neúspěšná demokratická sokyně Hillary Clintonová.

Vedle hojné účasti účasti Trumpových příznivců, kterých má do Washingtonu přijet na 900 tisíc, se během inauguračního dne očekávají také demonstrace. Levicová skupina Disrupt J20 ohlásila, že chce ceremonii zablokovat masovou účastí u kontrolních stanovišť. V sobotu se pak ve Washingtonu uskuteční pochod žen. Tato akce, která přiláká až 200.000 lidí a která sice není namířena přímo proti Trumpovi, chce nicméně nové administrativě připomenout, aby respektovala práva žen.

Inauguraci večer zakončí trojice oficiálních bálů, které Trump pořádá. Ve městě se ale budou konat i další neoficiální plesy a večírky.

 

 

Zdroj: Zet, ČTK

 

 

 

Trump složí prezidentský slib. Do Washingtonu dorazí statisíce příznivců i kritiků Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.