Trump si neoprávněně připsal rekord ve sledovanosti jeho výročního poselství

Americký prezident Donald Trump si ve čtvrtek neoprávněně připsal rekordní sledovanost svého úterního poselství o stavu unie. Podle americké monitorovací služby Nielsen sledovalo prezidentův bilanční projev 45,6 milionu televizních diváků, což prezident na svém Twitteru označil za největší počet v dějinách. Předchozí hlavy státu Barack Obama, George Bush mladší a Bill Clinton měli ale sledovanost vyšší.

„Díky za hezké pochvaly a hodnocení poselství o stavu unie. Sledovalo ho 45,6 milionu lidí, největší počet v dějinách,“ napsal Trump v tweetu publikovaném ve čtvrtek ráno místního času. Obamovo první poselství vidělo kolem 48 milionů diváků, Clintonovo 46,8 a poselství Bushe mladšího 51,7 milionu. I loňský Trumpův projev k oběma kongresovým komorám, který ovšem formálně poselstvím o stavu unie nebyl, vidělo víc lidí, než jeho úterní řeč.

Bílý dům na veřejnosti už v minulosti prezentoval nepravdivé údaje, které Trumpova poradkyně Kellyanne Conwayová v dnes už proslulém prohlášení označila za „alternativní fakta“. Po loňské lednové inauguraci prezidentův štáb tvrdil, že účast veřejnosti byla vůbec nejvyšší jak přímo na místě ve Washingtonu, tak u televizních obrazovek. Ze srovnávacích fotografií bylo ale jasné, že na inauguraci Trumpova předchůdce Baracka Obamy přišlo mnohem více lidí.

Americká média i tento týden upozornila na několik pochybení v Trumpově poselství o stavu unie. Podle zjištění agentury AP jich bylo zhruba devatenáct. Některá označila za omyl, jiná za nepřesnost, vytržení z kontextu, zveličení nebo dokonce hrubé zkreslení.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump si neoprávněně připsal rekord ve sledovanosti jeho výročního poselství Foto: Evan El-Amin / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 procenta

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 proce…

  2. Prezident Zeman jmenoval 25 nových soudců

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval 25 nových soudců. Noví soudci částečně posílí soudy, kde jsou pomalá řízení. Částečně rovněž nahradí soudce,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.