Trump se i nadále staví kriticky proti vyšetřování ruského vměšování do amerických voleb

Americký prezident Donald Trump použil opět svůj twitterový účet a opřel se do vyšetřování, za kterým stojí Robert Mueller. Americká hlava státu vyšetřování nazvala "mccarthismem nejhrubšího zrna". Trump rovněž uvedl, že by se pozornost měla zaměřit na Čínu. Poté také nesouhlasil s informací deníku The New York Tímes o tom, že, že přední právník Bílého domu Donald McGahn se svým dobrovolným výslechem obrátil proti Trumpovi.

The New York Times v sobotu napsal, že se členy týmu vyšetřovatele FBI Muellera hovořil McGahn nejméně třikrát, celkem 30 hodin. Právník údajně popsal prezidentův odpor proti vyšetřování a hovořil o pokynech, které od Trumpa v této souvislosti dostal. O výslech prý požádal proto, aby se nevystavil stíhání v případě, že vyšetřovatelé shledají postup Bílého domu protiprávním.

"Dal jsem jemu i všem ostatním souhlas, aby svědčili - nemusel jsem," reagoval Trump ve svém dnešním tweetu. Podle něj The New York Times napsal článek tak, aby to vypadalo, že se McGahn obrátil proti prezidentovi, jako to udělal poradce Bílého domu John Dean při vyšetřování prezidenta Richarda Nixona v aféře Watergate. Přitom je to podle Trumpa "ve skutečnosti úplně naopak". Sám prý McGahna a štáb Bílého domu povzbudil ke spolupráci s vyšetřovateli.

Podle newyorského listu zřejmě McGahn vyšetřovatelům neposkytl žádnou informaci, která by svědčila o nezákonném jednání prezidenta nebo o jeho pokusech bránit spravedlnosti. Hovořil nicméně o Trumpově chování při vyhazovu bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho a o prezidentově houževnaté snaze dostat pod kontrolu vyšetřování ruského vlivu na volby.

McGahn byl podle The New York Times ústřední postavou v Trumpových pokusech odstranit Muellera z funkce. Bez právníkových informací by se prý vyšetřovatelé o těchto pokusech nedozvěděli. Zvláštní vyšetřovatel zatím ve funkci zůstal, přestože Trumpovy útoky proti němu sílí.

V tweetu prezident Muellerovo vyšetřování přirovnal k "mccarthismu nejhrubšího zrna". "Studujte zesnulého Josepha McCarthyho, protože jsme s Muellerem a jeho gangem ve stadiu, které z Josepha McCarthyho dělá, že vypadá jako dítě!" napsal.

Mccarthismem je označována praxe uplatňovaná v USA v době studené války. Šlo o pronásledování občanů obviněných bez důkazů z podvratné - takzvané neamerické - činnosti kongresovým výborem, jehož předsedou byl senátor Joseph McCarthy.

Trump v sobotu rovněž obvinil z vměšování do amerických voleb Čínu. "Všichni ti hlupáci, kteří se soustředí na Rusko, by se měli začít dívat jiným směrem, na Čínu," napsal.

Tento tweet zůstal poněkud mimo pozornost, než se k němu v nedělníjm rozhovoru s televizí ABC vyjádřil prezidentův bezpečnostní poradce John Bolton. "Mohu vám s určitostí říci, že pro národní bezpečnost USA existuje jedna dostatečná hrozba - vměšování Číny, vměšování Íránu, vměšování Severní Koreje, a že podnikáme kroky ve snaze zabránit tomu. Takže ve skutečnosti jde o čtyři země," řekl Bolton.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump se i nadále staví kriticky proti vyšetřování ruského vměšování do amerických voleb Foto: Albert H. Teich / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Netradiční sušenky Levandulky z Hradce Králové

  Komerční sdělení ·

  V Královehradeckém kraji najdeme Krkonoše a Orlické hory, ale i úrodnou polabskou krajinu. I tady historie zanechala řadu míst, které stojí za to prozkoumat. Navštivte…

 2. Prosetínské trubičky jako sladký klenot Vysočiny

  Komerční sdělení ·

  Kraj Vysočina se rozkládá na podstatné části Českomoravské vrchoviny. I v tomto kraji zanechala historie řadu památek. Navštivte Kunštát s jedním z nejstarších šlechti…

 3. Do povodí Labe za poctivým kouskem uzeniny

  Komerční sdělení ·

  Krásná krajina na severu okolo Labe, štíty Krušných hor, ale i průmyslové centrum, to je Ústecký kraj. Zavítejte do Litoměřic, jednoho z nejstarších a nejkrásnějších č…

 4. Na jihu Kostariky udeřilo silné zemětřesení

  Společnost ·

  Na jihu Kostariky udeřilo zemětřesení o síle šesti stupňů Richterovy škály. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Podle úřadů zatím nejsou žádné zprávy o …

 5. Pentagon: Čína nacvičuje letecké údery proti USA

  Společnost ·

  Čínská armáda rozšiřuje operační schopnosti svého letectva a pravděpodobně nacvičuje údery proti Spojeným státům. Uvádí to čtvrteční zpráva amerického ministerstva obr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.