Trump s Mayovou otevřeli diskuzi vzniku o americko-britské obchodní dohody

Britská premiérka Theresa Mayová se s americkým prezidentem Donaldem Trumpem dohodla, že se budou snažit uzavřít "ambiciózní" obchodní dohodu o volném obchodu. Uvedla to na společné tiskové konferenci s Trumpem po jednání v rezidenci britských premiérů Chequers. Mayová Spojeným státům rovněž poděkovala za podporu v případu bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala.

Mayová po setkání s Trumpem ocenila zvláštní vztah Británie a USA a prohlásila, že spolu s americkým prezidentem chtějí tento vztah ještě prohloubit. Jednou z oblasti hlubší spolupráce by podle ní měla být bezpečnost, další hospodářství a obchod.

Na dotaz týkající se kritiky chystané podoby odchodu Spojeného království z Evropské unie, která z úst amerického prezidenta zazněla v rozhovoru poskytnutém listu The Sun, Mayová řekla, že zařídí takový brexit, pro jaký Britové hlasovali v předloňském referendu. Zdůraznila, že brexitem skončí volný pohyb osob, posílání peněz do rozpočtu EU, jurisdikce Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku na britském území i účast Británie na společné zemědělské politice. "To je to, pro co Britové hlasovali, a to je to, co jim dáme," zdůraznila.

Trumpovi premiérka poděkovala za podporu, které se Británii od Washingtonu dostalo v souvislosti s kauzou otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Anglii, ze které Londýn obviňuje Moskvu, jež to popírá.

Mayová zároveň přivítala skutečnost, že se v pondělí uskuteční summit Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Za důležité označila, že americký prezident do jednání se svým ruským protějškem vstupuje "z pozice síly" a s jednotnou Severoatlantickou aliancí v zádech.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Trump s Mayovou otevřeli diskuzi vzniku o americko-britské obchodní dohody Foto: Twitter/@10DowningStreet

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.