Trump rozšířil protiimigrační opatření pro další tři země, zákaz nezahrnuje pouze muslimy

Prezident Spojených států amerických Donald Trump vyhlásil nová protiimigrační opatření, jež zahrnují další tři země. Zákaz cestovat do Spojených států se tak dotkne občanů osmi států, a to KLDR, Čadu, Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Sýrie a Venezuely. Zákaz se tak nově bude týkat obyvatel KLDR, Venezuely a Čadu. Z původního seznamu šesti převážně muslimských států, jejichž občanům měl Trump v úmyslu omezit vstup do USA, došlo k vyřazení Súdánu.

„Učinit Ameriku bezpečnou je má hlavní priorita. Nepustíme do naší země ty, které nemůžeme bezpečnostně prověřit,“ uvedl Trump.

Opatření se v případě jednotlivých zemí liší. Všichni občané KLDR a Čadu mají zakázaný vstup na území USA, zatímco v případě Venezuely se zákaz týká členů dlouhého seznamu vládních institucí a jejich rodinných příslušníků.

Nová pravidla mají pro tři nové země vstoupit v platnost 18. října, zatímco v případě zbylých pěti států nové restrikce nahrazují původní zákaz.

„Tato omezení jsou životně důležitá pro národní bezpečnost,“ řekl novinářům vysoce postavený vládní představitel. Upozornil, že podobně jako v případě Súdánu budou moci být i další země vyškrtnuty ze seznamu, pokud dosáhnou požadované úrovně kontroly.

Proti tomuto tvrzení se ostře ohradil Caracas, který označil novou migrační strategii Washingtonu za „psychologický terorismus“. „Odsuzujeme před mezinárodním společenstvím nepřátelské kroky vlády USA, které chtějí stigmatizovat náš národ pod záminkou boje s terorismem a zahrnout jej do jednostranně vytvořeného seznamu,“ uvedl v prohlášení venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza, podle něhož nemá začlenění Venezuely na seznam související s terorismem a americkou bezpečností žádné opodstatnění.

Postih Venezuely, stejně jako KLDR, je pravděpodobně reakcí na výhrady ochránců lidských práv, že dosavadní protiimigrační politika Bílého domu se týkala výlučně muslimů.

Oproti některým jiným dřívějším nařízením Bílého domu byl nynější Trumpův dekret dlouhé měsíce připravován a konzultován s cizími vládami, napsala agentura AP. Aby nenastal chaos, dosavadní vydaná víza zůstanou v platnosti a občané dotčených zemí budou mít možnost případ od případu získat výjimku.

Severní Koreje se Trumpovo nařízení týká jen symbolicky, protože kromě diplomatů v OSN žádní Severokorejci v USA nežijí. Pchjongjang své občany do ciziny nepouští s výjimkou sportovců a osob, které z vůle režimu vyjíždějí do zahraničí za prací.

Severní Korea podle Bílého domu nespolupracuje se Spojenými státy v žádném ohledu a neplní žádný z požadavků. Čad je sice důležitý partner v boji proti terorismu, ale nesdílí informace o teroristech a další údaje, které USA požadují; v zemi působí různá teroristická uskupení, jako je Islámský stát (IS), Boko Haram či Al-Káida. Venezuela, na kterou Spojené státy nedávno uvalily ekonomické sankce, nespolupracuje při ověřování, zda její občané představují nebezpečí pro národní bezpečnost či ohrožují bezpečí veřejnosti, země ani ochotně nepřijímá své vyhoštěné občany.

Březnový výnos zakázal občanům Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie na 90 dní vstup do USA a na 120 dní znemožnil vstup do země lidem odkudkoli na světě, kteří by mohli být uznáni jako uprchlíci. Trump nařízení zdůvodnil jako prevenci před teroristickými útoky, část americké společnosti jej však odmítala akceptovat jako diskriminaci na základě víry. Po žalobách některých států a organizací však nařízení zablokovaly federální soudy. Částečně je uvolnil až koncem června nejvyšší soud, podle jehož rozhodnutí nemohly do USA pouze osoby, které tam nemají příbuzenské či pracovní kontakty.

Agentura AP v pondělí napsala, že 90denní zákaz vstupu, který se týkal šesti států, v neděli vypršel. V reakci na to nyní nejvyšší soud, který se legálností dekretu se zákazem vstupu zabývá, zrušil jednání připravované na 10. října a zároveň vyzval strany sporu k vyjádření, jak dále a zda vůbec v projednávání případu pokračovat. Lhůtu na návrhy soud stanovil do 5. října.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump rozšířil protiimigrační opatření pro další tři země, zákaz nezahrnuje pouze muslimy Foto: Christopher Halloran / Shutterstock, Inc.: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Euro po volbách v Německu oslabilo

  Byznys ·

  Evropská měna zahájila nový týden poklesem. Mohou za to nejasné výsledky voleb v Německu. Americké měně k růstu pomohly také volby na Novém Zélandu. …

 2. Trump omezuje vstup do USA dalším zemím

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zahrnující nově tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur…

 3. Vláda ČR se dnes pochválí

  Společnost ·

  Zrušení druhého pilíře důchodového systému, poplatků za recept na léky a u lékaře, přijetí zákona o státní službě nebo zvyšování platů a minimální mzdy zařadí vláda pr…

 4. Trump se hádá se sportovci, hvězdy ho bojkotují

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech stal terčem kritiky slavných sportovců, které se vulgárním způsobem snažil přimět, aby stáli při hymně USA. Proti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.