Trump pozval Rúháního do Bílého domu, Írán na oplátku požaduje návrat k jaderné dohodě

Jestliže chtějí Spojené státy jednat s Íránem, pak by se měly vrátit k mezinárodní jaderné dohodě. Podle agentury Reuters to v úterý uvedl poradce íránského prezidenta Hasana Rúháního Hamíd Abútálebí. Řekl to v reakci na pondělní vyjádření amerického prezidenta Donalda Trumpa, že se nebrání setkání s íránským prezidentem.

"Respektování práv íránského národa, méně nepřátelství a návrat k jaderné dohodě, jsou kroky, které mohou být učiněny k vydláždění hrbolaté cesty k rozhovorům mezi Íránem a Amerikou," citovala agentura Reuters Abútálebího.

Trump v pondělí řekl, že by se nebránil setkání se svým íránským protějškem bez jakýkoliv podmínek, a to s cílem zlepšit vztahy obou států poté, co USA vypověděly v květnu účast v mezinárodní jaderné dohodě s Íránem.

Na základě ujednání z roku 2015 Teherán výměnou za odstranění části mezinárodních sankcí omezil svůj jaderný program a zavázal se, že se nepokusí vyrobit jaderné zbraně.V nadcházejících dnech se USA chystají proti Íránu opět zavést sankce, navzdory nesouhlasu dalších signatářů dohody, tedy Británie, Francie, Číny, Ruska a Německa.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump pozval Rúháního do Bílého domu, Írán na oplátku požaduje návrat k jaderné dohodě Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump vyzdvihl italský protiimigrační přístup

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump v pondělí vyzdvihl italského premiéra Giuseppea Conteho za rázný protiimigrační přístup jeho vlády. Trump během Conteho návštěvy v Bílé…

  2. Zeman jmenoval Maláčovou ministryní práce

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman v pondělí na zámku v Lánech jmenoval ministryní práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). Hrad o tom informoval na twitteru. Ve vládě nahrad…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.