Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack Obama. Napsal to americký zpravodajský server Politico. Trumpovo rozhodnutí se má týkat zpřísnění podmínek pro cestování a obchod.

Obama obnovil s komunistickým sousedem diplomatické vztahy v prosinci 2014 a po několika měsících se vydal do Havany. Loni v prosinci, krátce před Obamovým odchodem z Bílého domu, se Spojené státy poprvé zdržely při tradičním hlasování v OSN o rezoluci vyzývající ke zrušení hospodářského embarga vůči Kubě.

Trump loni v předvolební kampani tvrdil, že dokáže s Kubou vyjednat „daleko lepší“ formu vzájemných styků než Obama. Upozorňoval, že dřívější prezident uvolnil vztahy s ostrovem s pomocí exekutivních příkazů, a tudíž stejnou cestou může on sám jeho rozhodnutí změnit.

Po nástupu do Bílého domu Trump o Kubě často nemluvil, připomíná Politico. Údajně ale teď zvažuje odvolání nejméně části Obamových dekretů o normalizaci vztahů s Havanou. Bude se snažit uspokojit kubánsko-americkou komunitu na Floridě, kterou reprezentují ostře protikubánští republikánští poslanci Marco Rubio a Mario Diaz-Balart. Že by Trump zavřel americké velvyslanectví v Havaně ale nelze očekávat, uvedl server.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě Foto: rmnoa357 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Libra se po volbách propadla o dvě procenta

    Byznys ·

    Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.