Trump obvinil FBI z nadržování demokratům

Za předehru očekávaného zveřejnění kritické zprávy republikánů o práci FBI v pátek americká média označují ranní tweet Donalda Trumpa. Prezident v něm obviňuje vyšetřovatele FBI a ministerstvo spravedlnosti z nadržování demokratům. Kongres má v pátek publikovat text republikánského memoranda, podle něhož se FBI při vyšetřování údajných ruských zásahů do amerických voleb dopouštěla přehmatů.

„Vedení a vyšetřovatelé FBI a ministerstvo spravedlnosti politizovali posvátný vyšetřovací proces ve prospěch demokratů a proti republikánům - donedávna by něco takového bylo nemyslitelné,“ napsal na twitteru prezident. Řadoví zaměstnanci FBI jsou přitom skvělí lidé, dodal.

Zpráva republikánů údajně viní FBI, že vycházela pouze z neověřených údajů bývalého britského špiona při zdůvodnění žádosti soudu, aby povolil monitorování komunikace bývalého Trumpova poradce Cartera Page. Poznatky exagenta britské tajné služby Christophera Steela si přitom objednala a zaplatila Demokratická strana, jejíž kandidátku Hillary Clintonovou Trump ve volbách porazil.

Republikáni z tohoto údajného prohřešku vyvozují, že FBI při pátrání po ruské stopě stranila demokratům a dopustila se tak profesionální chyby. Podle Bílého domu se prezident s takovou argumentací ztotožňuje. FBI se obvinění brání a tvrdí, že dokument republikánských poslanců obsahuje věcné nepřesnosti, které ho znehodnocují a mohou vyšetřování ohrozit.

Trump v pátek v dalším tweetu napsal, že demokraté se snaží zamlžit fakt, že oni sami zaplatili za shromažďování informací, které měly uvést soud v omyl a přesvědčit ho o nutnosti sledování Page. Trumpův poradce měl údajně vazby na Rusko, v minulosti ho podle médií už v jiné kauze vyšetřovala americká kontrarozvědka.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump obvinil FBI z nadržování demokratům Foto: Albert H. Teich / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

  1. ČNB zvýšila úrokovou sazbu na 0,75 procenta

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky se ve čtvrtek rozhodla zvýšit úrokové sazby. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, vzrostla o 0,25 proce…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.