Trump kritizoval OSN kvůli byrokracii, volá po jeho reformě

Americký prezident Donald Trump dnes vyzval k zásadní reformě Organizace spojených národů, která je podle něj příliš byrokratická a špatně řízená. Řekl to na vrcholné schůzce členských zemí OSN v New Yorku, kterou iniciovaly USA a jejímž hlavním tématem byla právě reforma mezinárodní organizace. V úterý přednese Trump svůj první projev na zasedání Valného shromáždění OSN.

Reforma by podle Trumpa měla z OSN učinit silnější a akceschopnější organizaci, jež by "lépe sloužila lidem, které zastupujeme". Rozpočet OSN se od roku 2000 zvýšil o 140 procent a počet jejích zaměstnanců se zdvojnásobil, uvedl Trump. "Výsledky ale těmto investicím neodpovídají," dodal.

Podle americké velvyslankyně při OSN Nikky Haleyové podepsalo 128 ze 193 členských zemí OSN prohlášení, které podporuje snahu generálního tajemníka organizace Antónia Guterrese o zahájení "efektivní a smysluplné reformy". "Změna je nezbytně nutná," řekla Haleyová.

Samotný Guterres na schůzce v New Yorku uvedl, že jeho cílem je dosáhnout dobrého "poměru ceny a výkonu" při zachování péče o společné hodnoty. Trumpovi poděkoval generální tajemník za podporu.

Spojené státy jsou největším přispěvatelem do rozpočtu OSN.

 

Zdroj: ČTK

Trump kritizoval OSN kvůli byrokracii, volá po jeho reformě Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Pašeráci migrantů mají novou trasu

  Společnost ·

  Německá policie zaznamenala v posledních týdnech několik větších případů pašování lidí z Blízkého východu přes hranice s Polskem. Naposledy o víkendu zadržela v Branib…

 2. Budou mít spotřebitelé v Česku lepší pozici?

  Společnost ·

  Smlouvy uzavírané po telefonu by mohly být účinné až od okamžiku, kdy spotřebitel nabídku podepíše. Spotřebitel by také v budoucnu nemusel platit za plnění, které si v…

 3. Nad Atlantikem se vytvořila bouře Maria

  Společnost ·

  Nad Atlantickým oceánem se vytvořila tropická bouře Maria, do pondělí pravděpodobně zesílí a přesune se nad některé z ostrovů, které nedávno zpustošil hurikán Irma. Uv…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.