Trump kritizoval Německo kvůli NATO a hájil schůzku s Putinem

Americký prezident Donald Trump před nadcházejícím summitem Severoatlantické aliance opět kritizoval státy NATO za jejich nedostatečné vojenské rozpočty, obzvláště tvrdě se obořil na Německo. Během čtvrtečního setkání se svými příznivci v americkém státě Montana naopak hájil připravovanou schůzku s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem.

Trump v montanském městě Great Falls opět podle portálu Dallas News naznačil, že by rád stáhnul americké vojáky z Německa. Vojenská přítomnost USA v Německu, která trvá od konce druhé světové války, je přitom vnímána jako symbol záruk evropské bezpečnosti.

"Řeknu v NATO: Musíte platit účty," prohlásil o aliančním summitu, který bude příští týden. Dodal, že Evropané díky velkým obchodním přebytkům vydělávají na obchodování s Amerikou, kterou navíc likvidují i v NATO. Řekl, že zatímco USA odvádí ročně na armádu čtyři procenta HDP, Německo jen jedno.

"Řekl jsem, podívej Angelo, nemohu to zaručit, ale chráníme vás, což pro vás znamená mnohem víc než pro naši ochranu," řekl Trump na účet německé kancléřky Angely Merkelové, jejíž zemi kritizuje za nedostatečné zbrojení a za obchodování, které je pro USA deficitní.

"A pak jdou a uzavřou dohodu o dodávkách plynu a ropy s Ruskem, kterému platí miliardy a miliardy dolarů," uvedl americký prezident. "Takže chtějí chránit před Ruskem, kterému dávají miliardy dolarů a my jsme ti hlupáci, kteří to všechno platí," dodal.

V této souvislosti také hájil svůj vstřícný přístup k Putinovi, se kterým se chce po summitu NATO sejít v Helsinkách. "Víte, prezident Putin je KGB a kdesi cosi," uvedl Trump k tomu, co kritici o Putinovi říkají. "Hele, Putin je fajn. Je fajn. Všichni jsme lidé. Jestli budu připravený? Na tyhle věci se připravuju celý život," řekl.

Trump minulý týden americkým novinářům řekl, že chce s Putinem v Helsinkách mluvit o údajném ruském vměšování do amerických voleb, o dění na Ukrajině nebo o Sýrii. Moskva mezitím dala na vědomí, že vůbec nebude diskutovat o ukrajinském autonomním poloostrově Krym, který v roce 2014 anektovala.

 

Zdroj: ČTK

Trump kritizoval Německo kvůli NATO a hájil schůzku s Putinem Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Jak hodně by se Česko mělo bát obchodní války?

    Společnost ·

    ČR patří mezi nejohroženější ekonomiky v případě vypuknutí světové obchodní války kvůli přílišné závislosti na automobilovém průmyslu a vývoji hospodářství eurozóny, s…

  2. Rakouský kancléř Kurz: ne tvrdému brexitu

    Společnost ·

    Evropská unie a Velká Británie by se měly snažit vyhnout takzvanému tvrdému brexitu, tedy situaci, že Britové na konci března příštího roku opustí EU bez dohody řešící…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.