Trump kritizoval média za podhodnocení účasti na jeho inauguraci

Americký prezident Donald Trump a poté také mluvčí Bílého domu Sean Spicer a šéf prezidentské kanceláře Reince Priebus ostře kritizovali média, že prý chybně poukazovala na poměrně malou účast lidí na Trumpově páteční inauguraci. Trumpa v sobotu rozhořčily především fotografie, na nichž bylo vidět velké prázdné plochy v parku National Mall před Kapitolem během pátečního ceremoniálu. Podle Trumpa noviny snímky záměrně ořízly, napsala v neděli agentura Reuters.

Některá americká média uvedla, že na Trumpovu inauguraci přišlo do centra Washingtonu méně lidí než na Obamovy inaugurace v roce 2009 a v roce 2013. Média toto tvrzení doložila snímky pořízenými z výšky.

„Pronesl jsem projev, rozhlédl jsem se a vypadalo to, že na té ploše je milion, milion a půl lidí,“ prohlásil Trump při své sobotní návštěvě sídla Ústřední zpravodajské služby (CIA). „(Novináři) ale ukázali plochy, kde prakticky nikdo nestál,“ dodal rozhořčeně.

K Trumpovým rozhořčeným komentářům se poté přidal také mluvčí Bílého domu Spicer. „Byl to největší počet diváků, který sledoval inauguraci. A to jak osobně, tak po celé zeměkouli,“ uvedl v sobotu Spicer v prohlášení. „Snahy snížit nadšení ohledně inaugurace jsou špatné a ostudné,“ dodal.

Šéf prezidentské kanceláře Priebus v neděli obvinil sdělovací prostředky ze snahy zbavit Trumpa legitimity a slíbil, že bude proti takovému druhu zpravodajství bojovat „zuby nehty“. Média od prvního dne hovoří o delegitimizaci voleb, tvrdil Priebus v rozhovoru v pořadu televize Fox News. „Nebudeme jen tak sedět a přijímat to,“ upozornil.

Agentura AP s poukazem na dostupné fotografie a videa napsala, že se Trump mýlil, když tvrdil, že se davy táhly přes celý park National Mall „až k Washingtonovu památníku“.

Podle některých zpráv amerických médií bylo na Trumpově inauguraci pouze asi 250 000 lidí. Agentura Reuters uvedla, že podle snímků přišlo na Trumpovu inauguraci očividně méně lidí než na tu Obamovu v roce 2009, které se zúčastnilo podle washingtonských úřadů odhadem 1,8 milionu osob, což je vůbec největší dav, který se kdy v parku National Mall sešel.

Trump opakovaně napadá média, která označuje za nepoctivá a zkorumpovaná. Jako hlavní prostředek komunikace používá twitter. Většina velkých listů stranila před volbami jeho demokratické sokyni Hillary Clintonové a některá z médií se snažila upozorňovat na desítky Trumpových nepravdivých tvrzení během předvolebních debat a veřejných vystoupení.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump kritizoval média za podhodnocení účasti na jeho inauguraci Foto: ČTK/AP/Ricky Carioti

reklama

Další články

 1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

 2. Trump krátce po inauguraci omezil Obamacare

  Společnost ·

  Nový americký prezident Donald Trump podepsal krátce po páteční inauguraci v Oválné pracovně Bílého domu první exekutivní příkaz. Nařizuje v něm federálním orgánům min…

 3. Trump složil slib, stal se americkým prezidentem

  Společnost ·

  Donald Trump dnes před washingtonským Kapitolem složil slavnostní slib do rukou předsedy Nejvyššího soudu USA Johna Robertse a započal tak svou prezidentskou éru. Před…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.