Trump jako hrozba USA a celému světu: je zapotřebí vyšetřit jeho duševní zdraví?

Americký prezident Donald Trump je známý svými výbušnými a často neuváženými slovy. Konkrétně pak jde o sexistické výpady, neúměrnou demonstraci síly, nedostatek empatie a další. V posledních dnech velké množství odborníků rovněž tvrdí, že Trump přichází o kognitivní schopnosti. Mělo by dojít k vyšetření Trumpova duševního zdraví? Podle mnoha lidí by to bylo na místě. Svými výpady totiž ohrožuje samotné Spojené státy. V pozoru musí být ale i celý svět. 

Podle zpravodajského portálu The Guardian vyšla před osmi měsíci kniha pod názvem Nebezpečný případ Donalda Trumpa (The Dangerous Case of Donald Trump). Figurovaly v ní názory 27 psychiatrů a expertů na duševní zdraví. Ti se pak konkrétně zaměřili na mentální stav prezidenta Spojených států amerických. Kniha se stala okamžitě bestsellerem a z pultů amerických knihkupectví zmizela za několik dní.

Minulý týden vyšla nová kniha tentokrát pod titulem „Fire and Fury“. Jejím autorem je Michael Wolff. Svoji novou knihu pojmenoval po Trumpově výroku vypovídajícím o tom, že Severní Koreu postihne „oheň a hněv“. Nová publikace opět zpochybňuje Trumpovo duševní zdraví a popisuje náročnou práci prezidentových poradců. Ti měli podle Wolffa vysvětlovat americkému prezidentovi danou problematiku jako malému dítěti.

Někteří poradci se dokonce domnívali, že pro běžné praktické použití je Trump pologramotný. Na reakci americké hlavy státu nebylo zapotřebí čekat dlouhou dobu. V sobotu Trump zveřejnil tweet, v němž se proti obsahu knihy ohradil a naopak uvedl, že je duševně vyrovnaný a geniální člověk.

Již tento tweet napovídá o tom, že jde o reakci hodnou zhrzenému dítěti. Ve značné míře se jedná o impulzivní, nepromyšlenou, narcistickou a směšnou reakci.

Alzheimerova choroba, narcistická porucha osobnosti nebo drby?

Ve Wolffově knize se lze dočíst, že se Trump nedokáže soustředit, nemluví v souvislostech a neustále se opakuje.

Odborná medicínská obec se zaměřila na Trumpovu mluvu a podle její diagnózy může být americký prezident postižen Alzheimerovou chorobou nebo i narcistickou poruchou osobnosti. Tyto dva názory rozdělily podle BBC mnoho odborníků z lékařské branže.

Během marketingové kampaně před vydáním samotné knihy Wolff poukazoval podle BBC na to, že se jednasedmdesátiletý Trump často opakuje. To může být přitom dané špatnou krátkodobou pamětí. Ve vzduchu ovšem visí i riziko demence, která podle Světové zdravotnické organizace (WHO) postihuje 5-8 % populace ve věku nad 60 let.

Je zapotřebí ovšem podotknout, že vůči Wolffově knize se objevily i kritické připomínky. Například dochází ke zpochybňování zdrojů. Někteří jedinci označili obsah knihy za drby. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson zase uvedl, že nemá žádný důvod zpochybňovat duševní kondici amerického prezidenta.

Zkoumat zdraví veřejného činitele nebo nezkoumat?

Musíme brát v potaz, že stav osobního zdraví veřejného činitele je jeho soukromou záležitostí. Platí to ale jen do té doby, než psychické rozpoložení politicky exponované osobnosti začne ohrožovat „zdraví veřejnosti“.

Pro diagnózu je zapotřebí získat relevantní informace, mezi nimiž by neměl chybět osobní rozhovor. K obvinění vypovídajícím o tom, že je duševní stav amerického prezidenta alarmující a potenciálně ohrožující zájmy země, je zapotřebí dostatek informací.

Podle valného množství lidí je stav Donalda Trumpa alarmující na první pohled. Čím je to dané? Především jde o neustupující agresivní chování. S ním spojený strašák ale stále nemizí, a tak jeho následky hrozí i do budoucna.

Podívejme se na verbální agresivitu, sexistické chování a neskrývanou lásku k násilí a zničujícím zbraním. Poslední bod jde ruku v ruce s demonstrací síly s odkazem na vlastní jaderné zbraně. Potenciální riziko se pojí i ke dříve zmiňovanému impulzivnímu chování, nedostatku empatie, grandiozitě, bojovným řečem vůči ostatním a neutuchající touze po demonstrování vlastní síly.

Dříve zmiňované příznaky mohou souviset právě s narcistickou poruchou osobnosti. Lidé postiženi touto chorobou zaslepeně věří v to, že jsou nadřazení vůči řadové společnosti. Na každém rohu vyhledávají obdiv a těžko snášejí kritiku nebo porážku.

Celosvětová hrozba!

Objevuje se ale mnohem více znepokojivých indicií, které napovídají o Trumpově nevypočitatelnosti. Jde o jeho kognitivní funkci a konkrétně pak o to, jak je schopen zpracovat znalosti a myšlenky. Jde právě o problém, na nějž měli podle Wolffa poukazovat Trumpovi poradci.

Podle Guardianu si mnoho lidí všimlo skutečnosti, že Trump ztrácí schopnost vytvářet kompletní a srozumitelné věty. Rovněž má problém do svých myšlenek zapojit složitější slova. Není schopen držet se tématu a neztratit tak potřebnou nit. Pokles kognitivních funkcí může mít mnoho příčin, mezi něž mohou patřit například psychiatrické nebo neurologické potíže. Podle Guardianu je zapotřebí tuto skutečnost pečlivě prošetřit.

Diagnóza a způsob léčení závisí na samotném Trumpovi. Zásadní otázkou zůstává, zdali je schopný z Oválné kanceláře šéfovat tak velké zemi, jako je USA. Tento bod by neměl být v režii jedné osoby. Jde totiž o funkci, která může svým jednáním rozhodovat o milionech životů po celém světě.

Zdali skutečně Trump trpí duševní chorobou, tak by o tom svět měl vědět. Nejde pouze o dobro samotných Spojených států. V osudí je budoucnost celého světa. Trumpovy impulzivní a neuvážené prohlášení mohou mít ve svém důsledku nedozírné následky. Je důležité si uvědomit, že Trump nemusí zůstat u pouhých slov. Jeho impulzivní jednání může vést k demonstraci skutečné síly. Tu s trochou nadsázky odráží i často obsah samotných vět amerického prezidenta, jehož součástí je často střelný prach a jeho fráze se tak stávají nevyzpytatelnou a neustále hrozící rozbuškou.

V samotné historii USA nebyla nikdy tak početná skupina odborníků znepokojena z duševního zdraví svého prezidenta. V případě Trumpa nelze říci, že jde o člověka, který vystupuje svým chováním z davu. Jeho příznaky jsou časté i u dalších lidí. Meritum všeho ovšem zůstává, že je prezidentem Spojených států amerických. Z tohoto pohledu by si měl uvědomit svoji zodpovědnost.

 

 

Zdroj: Zet

Trump jako hrozba USA a celému světu: je zapotřebí vyšetřit jeho duševní zdraví? Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Odklání si KLDR globální kryptoměnu?

    Bezpečnost ·

    Španělská bezpečnostní počítačová firma AlienVault zřejmě nalezla software, kterým si Severní Korea přesměrovává na svůj server globální kryptoměnu. Aplikace byla vytv…

  2. Má Visegrádská skupina svou budoucnost v EU?

    Společnost ·

    Sdružení čtyř států střední Evropy, tj. Česka, Polska, Slovenska a Maďarska, vzniklo na začátku roku 1991. Původně skupina vznikla za účelem spolupráce při integraci d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.