Trump i Clintonová se po volbách mohou ocitnout kvůli svým dětem ve střetu zájmů

Dcery amerických prezidentských kandidátů Chelsea Clintonová a Ivanka Trumpová mohou svým rodičům zkomplikovat život. Republikánský prezidentský kandidát Donald Trump řekl, že by v případě vítězství ve volbáh své obchodní impérium předal své dceři Ivance a synům Donovi a Ericovi. Za předpokladu, že volby vyhraje demokratka Hillary Clintonová, její manžel exprezident Bill Clinton přenechá svou vedoucí pozici v Nadaci Clintonových jejich dceři Chelsea. Toto ale rozpoutalo vlnu kritiky, jelikož někteří za nimi vidí střet zájmů.

Mohlo by vás zajímat

Server BBC se proto ptá, jaká jsou tedy rizika a je správné to povolit? Neexistuje zákon, který by takové počínání zakazoval.

Američtí prezidenti, jako například Lyndon Johnson, zabránili obvinění ze střetu zájmů tím, že pověřili spravováním peněz ze svého podnikání nezávislé osoby a vytvořili takzvaný slepý fond. V roce 1978 vstoupil v USA v platnost zákon, který takové fondy politikům povoluje.

Trump v minulosti hovořil o tom, že by své peníze do takového fondu dal, řekl však, že finance by spravovali jeho tři nejstarší potomci. V takovém případě by se už podle BBC jednalo o střet zájmů.

Nevím, zda mám fond svěřit Ivance, Donovi nebo Ericovi,“ řekl začátkem roku Trump. „Zda by se v tomto případě jednalo o slepý fond, nevím,“ dodal. Poté zdůraznil, že by se do těchto finančních záležitostí nikdy nevměšoval. Vzhledem k tomu, že zná rozsah svého jmění, kritice o střetu zájmů by se pravděpodobně nevyhnul, míní BBC.

Nadace Clintonových, která vznikla v roce 2001, se potýká s jinými úskalími. Po skončení svého mandátu si mnoho prezidentů založilo nadaci, takže tato skutečnost není sama o sobě neobvyklá. Nevídané však je , že by se manželka bývalého prezidenta Spojených států stala prezidentkou, což může kolem nadace způsobit zmatky.

Nadace dostala dary od Saúdské Arábie, Alžírska, Maroka, Kataru a bohatých jednotlivců a společností. Někteří jsou přesvědčeni, že dary, které nadace získala v době, kdy byla Clintonová ministryní zahraničních věcí, měly za cíl ovlivnit americkou zahraniční politiku. Vedoucí úloha Chelsea Clintonové v nadaci by podle kritiků stěží střet zájmů vyřešila.

Trump i Clintonová se po volbách mohou ocitnout kvůli svým dětem ve střetu zájmů Foto: Ivabka TRUMPOVÁ; Zdroj: Albert H. Teich / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Facebookový stroj na prodeje z reklamy zpomaluje

    Byznys ·

    Americká společnost Facebook varovala, že se její nárůst reklamních příjmů výrazně zpomalí v příštích několika měsících. Po zveřejnění kvartálních výsledků to oznámil …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.