Trump čelí kritice ze strany ultrapravice kvůli odsuzování rasismu

S neskrývaným zklamáním a opovržením v úterý vůdci amerických rasistických spolků a neonacistických webů reagovali na pondělní slova Donalda Trumpa. Těmi americká hlava státu odsoudila víkendové rasistické nepokoje ve virginském Charlottesvillu. Trump sice v první reakci na násilnosti hovořil o odpovědnosti „mnoha stran“, po silném tlaku médií a politiků se ale výslovně pustil do kritiky rasistů a neonacistů.

Hlavní americký hlasatel nadřazenosti bílé rasy Richard Spencer označil prezidentovo prohlášení za „nudný nesmysl“. Spencer, který je tvůrcem termínu „alternativní pravice“ označujícího neonacisty, rasisty a členy Ku Klux Klanu, se sám nepokojů v Charlottesvillu zúčastnil. Odpovědnost za následky, mezi nimiž je i smrt mladé protirasistické demonstrantky, podle Spencera nese místní radnice a policie, které nedokázaly zjednat pořádek.

Neonacistický web nazvaný Occidental Dissent doprovodil Trumpovo prohlášení komentářem, že „prezident bělochy opustil“. Alternativní pravice ho prý už nemůže podporovat. „Čeho se Donald Trump dopustil, je neodpustitelná zrada jeho stoupenců,“ uvedl web.

Jiný neonacistický web Daily Stormer ústy svého zakladatele Andrewa Anglina odbyl Trumpův odsudek slovy „dětinský nesmysl“.

Bývalý vůdce Ku Klux Klanu David Duke ve videoklipu reagoval relativně nejmírněji. „Prezidente Trumpe, nemyslete si proboha, že takové věci musíte říkat. Neprospívá vám to,“ prohlásil. „Problém je v tom, že jste v obklíčení. Znáte ty lidi. Baží po vašem skalpu, chtějí vás ukřižovat,“ řekl Duke, který se do akce v Charlottesvillu rovněž osobně zapojil.

 

 

Zdroj: ČTK

Trump čelí kritice ze strany ultrapravice kvůli odsuzování rasismu Foto: Andrew Cline / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zaměstnancům Amazonu stoupne plat o osm procent

  Byznys ·

  Americký internetový prodejce Amazon zvýší v Česku od září nástupní mzdu o osm procent. Hodinová sazba se tak zvýší na 135 korun, vedoucím týmu stoupne o 5,9 procenta …

 2. Růst německé ekonomiky zůstal za očekáváním

  Byznys ·

  Růst německé ekonomiky zůstala za očekáváním, když ve druhém čtvrtletí stoupl o pouhých 0,6 procenta. Hospodářství táhla především domácí poptávka a státní výdaje, mén…

 3. Jak vypadá největší rival Modelu S?

  Tech ·

  Plug-in hybrid Karma byl v minulosti velkým rivalem vozu Tesla Model S. Firma Fisker Automotive ovšem v roce 2013 zbankrotovala a Tesla se spolehlivě stala jedničkou v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.