Trump dnes oznámí novou strategii USA v Afghánistánu

Americký prezident Donald Trump dnes večer místního času oznámí novou vojenskou strategii Spojených států v Afghánistánu. Informoval o tom dnes Bílý dům. Podle agentury AP půjde o první formální projev k národu, který Trump přednese jako hlava státu.

Trump bude hovořit ze základny Fort Myer ve státě Virginia, uvedl Bílý dům. Kromě záměrů v Afghánistánu přiblíží i plány vůči jižní Asii.

Trump dohodl novou strategii se svými bezpečnostními odborníky během páteční schůzky v letním sídle amerických prezidentů v Camp Davidu.

Ministr obrany Jim Mattis již řekl, že je s aktualizovanou strategií spokojen. Odmítl ale sdělit, co obsahuje.

Šéf senátního branného výboru a Trumpův spolustraník John McCain nedávno prohlásil, že USA v Afghánistánu prohrávají. "Bezmála sedm měsíců od nástupu Trumpovy vlády nemáme vůbec žádnou strategii a situace na bojišti se trvale zhoršuje," poznamenal.

Na sklonku roku 2014 skončily na afghánském území po třinácti letech přímé bojové akce USA a NATO, kterých se v době vrcholného nasazení v roce 2011 účastnilo až 130.000 zahraničních vojáků, včetně českých.

V současné době afghánské armádě v tažení proti islamistům z hnutí Taliban pomáhá zhruba 8400 amerických a 5000 dalších vojáků NATO, mimo jiné také z Česka.

Agentura AFP napsala, že čelní představitelé americké armády v Afgánistánu volají už několik měsíců po posilách. Trump se ale zatím bránil požadavku Pentagonu, aby Kábulu poskytl dalších 4000 mužů, kteří by cvičili afghánské vojáky a podporovali americké protiteroristické operace.

 

Zdroj: ČTK

Trump dnes oznámí novou strategii USA v Afghánistánu Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Trump propustil silně kritizovaného Bannona

    Společnost ·

    Hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon v pátek opustil svoji funkci. Domluvil se na tom s personálním šéfem Johnem Kellym. Sdělila to mluvčí Bílého domu Sarah Huckabe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.