Trump absolvoval sérii telefonických rozhovorů. Poprvé jednal s Putinem nebo Merkelovou

Nový americký prezident Donald Trump absolvoval v sobotu sérii prvních telefonických rozhovorů s hlavami některých nejvýznamnějších zemí světa. Zejména důležité byly jeho rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, s nímž se shodl na nutnosti zlepšení pošramocených vztahů obou zemí, a s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, s níž mluvil mimo jiné o významu NATO. Hovořil také se svým francouzským protějškem a premiéry Japonska a Austrálie. 

S vládcem Ruska jednal Trump poprvé od svého nástupu do funkce. Podle Kremlu oba státníci ve zhruba hodinovém rozhovoru zdůraznili význam obnovení obchodních a hospodářských styků a stabilizace a zlepšení celkových vztahů obou zemí. Bílý dům telefonát označil za začátek zlepšování vztahů mezi USA a Ruskem, „které potřebují napravit".

Oba lídři spolu mluvili i o spolupráci v boji proti teroristické organizaci Islámský stát či o možnosti dosažení trvalého míru v Sýrii. Trump a Putin se také dohodli, že budou pracovat na určení doby a místa budoucí vzájemné schůzky, a ujistili se, že zůstanou v pravidelném kontaktu.

Trump během volební kampaně sliboval zlepšit vztahy s Ruskem. Po volbách naznačil, že by mohl zrušit sankce uvalené na Rusko předchozí vládou prezidenta Baracka Obamy, pokud by Rusové pomohli Spojeným státům v boji proti terorismu. O otázce sankcí se žádná z obou stran po telefonátu nezmínila.

S Merkelovou se Trump shodl na „zásadním významu" Severoatlantické aliance pro transatlantické vztahy a stabilitu ve světě. Členské země NATO by ale měly spravedlivým podílem přispívat k zajištění kolektivní bezpečnosti, uvedli oba státníci.

Trump v předvolební kampani evropské členy NATO často kritizoval a nedávno celou alianci označil za „zastaralou". Evropským spojencům včetně Německa vyčítá, že přispívají na vlastní obranu málo a spoléhají příliš na USA.

Trump přijal od Merkelové pozvání na červencový summit skupiny velkých ekonomik G20 v Hamburku a sám ji pozval "v brzké době" do Washingtonu, sdělil Bílý dům. Oba lídři také slíbili více spolupracovat v boji proti terorismu. Hovořili rovněž o situaci na Blízkém východě a v severní Africe, vztazích obou zemí k Rusku a o konfliktu na východní Ukrajině.

K otázce protiruských sankcí se v telefonickém rozhovoru s Trumpem zmínil francouzský prezident François Hollande. Ten jej varoval před jednostranným rušením protiruských sankcí a řekl, že tato opatření mohou být zrušena až ve chvíli, kdy budou naplněny dohody z Minsku a vyřeší se v souladu s nimi situace na východní Ukrajině. Dosluhující prezident rovněž kritizoval Trumpovo rozhodnutí pozastavit vstup lidí z některých převážně muslimských zemí do USA.

Japonského premiéra Šinzóa Abeho Trump telefonicky pozval na 10. února do Washingtonu k diskusím o vzájemném obchodu a bezpečnosti. Velký důraz bude nový prezident podle činitelů své administrativy klást v jednáních s Abem na rychlý pokrok ke dvoustranné obchodní dohodě. Soustava bilaterálních dohod mezi USA a některými asijskými zeměmi by měla nahradit smlouvu o Transpacifickém partnerství (TPP) s 12 zeměmi kolem Tichého oceánu, kterou USA na počátku týdne Trumpovým příkazem oficiálně opustily.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Trump absolvoval sérii telefonických rozhovorů. Poprvé jednal s Putinem nebo Merkelovou Foto: ČTK/DPA/Pete Marovich

reklama

Další články

  1. Trump stojí za NATO, uklidňovala Mayová

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump stoprocentně stojí za Severoatlantickou aliancí (NATO), která je podle něj základem společné obrany. Novinářům to řekla britská premiér…

  2. Amazon pomalu ztrácí Indii

    Byznys ·

    Největší světový e-shop Amazon má problémy se svým obchodováním na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Firma naráží na rozčilení indické veřejnosti kvůli pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.