Trump a Mayová pro rychlou obchodní dohodu po brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová a americký prezident Donald Trump se dnes v telefonickém rozhovoru shodli na potřebě "rychlé" dvoustranné obchodní dohody mezi Británií a Evropskou unií po odchodu Británie z EU. Podle agentury AFP to oznámil mluvčí úřadu britské premiérky.

"Theresa Mayová seznámila prezidenta USA s posledním pokrokem v jednání o brexitu," řekl mluvčí. "Shodli se, že po odchodu Spojeného království z EU je důležité zajistit rychlou bilaterální obchodní dohodu," dodal.

Šlo o první rozhovor mezi oběma politiky od jejich slovní přestřelky na konci listopadu, kdy Mayová kritizovala Trumpa za to, že na twitteru sdílel protimuslimsky zaměřená videa zveřejněná britskými pravicovými extremisty. Trump pak rozzlobeně odpověděl.

Během telefonického rozhovoru také oba státníci hovořili o uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele Spojenými státy. Mayová zdůraznila svůj nesouhlas s tímto rozhodnutím a uvedla, že ničemu nepomáhá. Shodli se ale na tom, že by USA měly přijít co nejdříve s novými mírovými návrhy k vyřešení izraelsko-palestinské otázky, s nimiž by souhlasilo mezinárodní společenství.

Rovněž jednali o situaci v Jemenu. Mayová zdůraznila "hluboké znepokojení nad humanitární situací" v této zemi. "Shodli se na zásadní potřebě obnovit humanitární a obchodní dodávky k odvrácení hladomoru a zmírnění utrpení nevinných lidí v Jemenu," sdělil mluvčí.

 

Zdroj: ČTK

Trump a Mayová pro rychlou obchodní dohodu po brexitu Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Čerstvé zprávy z katalánské fronty

    Společnost ·

    Katalánsko čekají 21. prosince velmi očekávané předčasné volby. O co v těchto volbách půjde, jaké strany mohou uspět a jak se k předčasným volbám Katalánsko vlastně do…

  2. Co prožilo Rusko v roce 2017?

    Společnost ·

    Čekání na Putina - asi tak by se dal charakterizovat končící rok na ruské politické scéně. Přinejmenším do Mikuláše - právě 6. prosince ruský prezident Vladimir Putin …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.