Tržní okénko: V Česku se rozjede první investment crowdfunding ve střední Evropě

Objemy financování formou takzvaného crowdfundingu celosvětově rostou. Vedle forem darování a financování půjček širokou veřejností u nás vznikne i nová forma crowdfundingu, takzvaný investment crowdfunding. Skrze něj může investor získat přímý obchodní podíl, akcie nebo jiné cenné papíry společnosti, kterou se rozhodne financovat.

Platforma, která bude už od příštího týdne tento druh crowdfundingu umožňovat, se jmenuje Fundlift. „Je to platforma, která bude otevřená všem, protože se přes ní bude investovat formou veřejné nabídky cenných papírů do velikosti jednoho financování 1 milion euro. Veřejná nabídka bude otevřena investorům už od minimální částky investice 500 korun,” upřesnila v pořadu Tržní okénko generální ředitelka platformy Fundlift Andrea Lauren.

Jako investor tak budete moci vložit své finance do konkrétní firmy, která vám výměnnou za to poskytne obchodní podíl ve firmě nebo třeba akcie a jiné cenné papíry. Lauren však neprozradila, které firmy se budou o financování skrze Fundlift ucházet mezi prvními. „Na naší platformě bychom chtěli vidět firmy, které jsou inovativní, růstové a úspěšné tím, že už dosáhly na trh, ale z různých důvodů se nemohou financovat tradičními formami financování. Buď proto, že jsou ještě příliš mladé na bankovní financování, bankovní financování nechtějí nebo chtějí nabídnout možnost tam financovat i svým zákazníkům,“ řekla.

Čeští investoři jsou ale velmi konzervativní. Je tedy otázkou, zda se tato nová forma financování uchytí. I Andrea Lauren přiznává, že investment crowdfunding není pro každého, ale i přes český konzervatismus svou šanci má. „Myslíme si, že firmy, které mají své vlastní spokojené zákazníky, by je tímto způsobem mohly oslovit a nabídnout jim možnost stát se jejich investory. Může to krásně fungovat jako komunitní financování pro projekty,“ řekla.

Důkazem, že to ve světě funguje, může být například britský automobilový klub s vozy na elektrický pohon E-Car Club. „Když potřebovali rozšířit vozový park, tak přes crowdfundingovou platformu získali od investorů 100 tisíc liber a za to jim poskytli 20% podíl ve firmě. Tím, že kampaň uspořádali skrze tu platformu, tak se dostali do povědomí hodně lidí včetně profesionálních investorů. Krátce poté získali půl milionu liber. Následně je koupil Europcar, což je jeden z největších operátorů půjčoven automobilů. Všichni investoři, kteří do té první fáze investovali, tak vydělali mnohanásobek toho, co tam vložili,“ uvedla Lauren.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy generální ředitelka platformy Fundlift Andrea Lauren, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: V Česku se rozjede první investment crowdfunding ve střední Evropě Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.