Tržní okénko: Ukončení kurzového závazku nemusí znamenat, že koruna posílí

Začátkem příštího roku se očekává ukončení kurzového závazku, který v listopadu 2013 zavedla Česká národní banka (ČNB). Pokud k tomu skutečně dojde, investoři očekávají prudké posílení koruny. Ukončení kurzového závazku ale nemusí znamenat, že česká měna posílí. Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera je možné, že ČNB na trhu několik měsíců zůstane a bude korunu usměrňovat.

V loňském roce Česká národní banka celkově intervenovala v objemu 244 miliard korun. Podle Seidlera bude letošní číslo mnohem vyšší. „Je potřeba si uvědomit, že intervence ČNB jsou přirozené, protože Evropská centrální banka dělá další kvantitativní uvolňování, tiskne každý měsíc nová eura a tím znehodnocuje euro vůči ostatním měnám...Takže náš odhad je, že toto normální intervenování ČNB, které bude pouze vyrovnávat to, co dělá Evropská centrální banka, bude vyžadovat intervence zhruba 30 až 40 miliard korun měsíčně,“ vysvětloval Jakub Seidler v pořadu Tržní okénko. Dodal, že to může být i více, pokud se Evropská centrální banka rozhodne dále uvolňovat měnové podmínky, bude ČNB intervenovat ve vyšším objemu. Trhy přitom předpokládají, že k dalšímu kvantitativnímu uvolňování ze strany ECB dojde už v březnu.

Česká centrální banka avizuje, že intervence pro udržení kurzového závazku ukončí na začátku roku 2017. Seidler ale upozornil, že hned k posílení koruny nemusí dojít.  „Ukončení kurzového závazku bude znamenat pouze ukončení dodržování hranice 27 korun za euro, ale pokud se bude chtít ČNB vyhnout větší apreciaci (zhodnocení měnového kurzu vůči zahraničním měnám poznámka redakce) koruny, tak bude muset několik měsíců, ne-li čtvrtletí na tom trhu zůstat a korunu usměrňovat,“ řekl Seidler hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi. 

Další rovinou pak podle Seidlera může být, že pokud bude před opuštěním kurzového závazku ČNB intervenovat do velké míry, tak bude velký objem nových peněz limitovat možnosti koruny, aby skokově posílila.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Ukončení kurzového závazku nemusí znamenat, že koruna posílí Foto: shutterstock.com - ČNB

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.