Tržní okénko: Trumpovy výroky se nemusí splnit. Chce vyjednávat, ale z pozice síly

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem rozděluje společnost v USA i ve světě. Hlavní obavy plynou mimo jiné i z jeho ostrých výroků v řadě obchodních a politických témat z volební kampaně. Podle bývalého předsedy Asociace pro mezinárodní otázky a součaného analytika webu České souvislosti Antonína Berdycha se ale jeho deklarace nemusí splnit. Trump chce jen dát najevo svou nespokojenost a jasně nastavit postoj k vyjednávání. Ten však bude z pozice síly.

Newyorského realitního magnáta Donalda Trumpa tento pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu slavnostní inaugurace. Té se zúčastní až 900 tisíc lidí. Celou akci ale budou doprovázet i protesty, které navazují na celkové rozdělení americké společnosti během předvolební kampaně. Podle Berdycha se to nezmění ani po Trumpově nástupu. „Styl fungování Donalda Trumpa nebude smiřovací. Rozpory, které v americké společnosti jsou dlouhodobě, respektive od doby prezidenta Obamy, se nezmenšují,“ uvedl v pořadu Tržní okénko.

Související: Trumpova inaugurace má být skromná

Rozporuplné pocity z Trumpova nástupu do Bílého domu panují i ve světě. Jejich zdrojem je pak zejména nebývale ostrá a nebývale tématicky vyhrocená kampaň, ve které Trump přednesl radikální výroky, deklarace nebo sliby. „Podle Berdycha však Trump po svém zvolení ve fázi příprav na výkon prezidentské funkce začal své výroky relativizovat a pozvolna otáčet. Některé své teze z předvolební kampaně pak podle něj začal vyvracet už jen tím, koho nominoval do funkcí ministrů a dalších úředníků. „Jedním z jeho light motivů bylo vysušit bažinu washingtonských speciálních zájmů a lobbingu a velkých firem. To mu dávalo velkou výhodu u americké střední třídy oproti Hillary Clintonové. Když se teď podíváme na složení administrativy tak, jak prochází Senátem, tak se prakticky bez výjimky jedná o lidi z velkého byznysu jako Goldman Sachs nebo Exxon Mobile. Obrazně řečeno, místo aby bažinu vypustil, tak do ní pustil aligátory,“ uvedl.

Tito lidé pak nemají moc zkušenosti z oblasti zahraniční politiky, jinak jsou to ale lidé kompetentní a zkušení na firemním poli. Podobně je na tom i sám nově zvolený prezident. Ten dlouhodbě kritizoval obchodní dohody s Čínou nebo takzvané Transpacifické partnerství, které mají podle něj negativní dopad na domácí průmysl. Myšlenku podle Berdycha nezměnil. Neznamená to však, že nechce vyjednávat. „Donald Trump je v zahraniční politice nezkušený. Je ale velmi zkušený, alespoň to o sobě tvrdí, v otázce vyjednávání. To je takový červená nit, která prochází všemi jeho důležitými rozhodnutími a oznámeními, tedy radikální nástup, vytváření postojů z pozice síly,“ uvedl na rádiu Zet.

To však může být určitým zdrojem obavy, a to zejména pro Českou republiku a státy střední a východní Evropy. Jedním z jeho „siláckých výroků“ bylo totiž podle Berdycha i debata zrušení sankcí vůči Rusku. Předmětem vyjednávání tedy bude nepochybně i Rusko. „Tady mám trochu obavu vůči České republice a střední Evropě, aby se při tom vyjednávání o rusko-amerických vztazích nestala středovýchodní Evropa kartou, kterou Donald Trump ve vyjednávání obětuje,“ uvedl.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy bývalý předseda Asociace pro mezinárodní otázky a současný analytik webu České souvislosti Antonín Berdych si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Trumpovy výroky se nemusí splnit. Chce vyjednávat, ale z pozice síly Foto: ČTK/AP/Evan Vucci

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.