Tržní okénko: Situace na trzích po tureckém pokusu o puč se velmi rychle uklidní

Ve středu večer se turecká lira dostala vůči americkému dolaru na své historické minimum. Spadla na úroveň 3,0973 liry za dolar. Trhy tak reagovaly na snížení hodnocení země ratingovou agenturou Standard & Poor's (S&P) a na vyhlášení výjimečného stavu v zemi. Podle partnera slovenské společnosti Infinity Capital Petera Bálinta budou dopady turecké situace na trzích jen krátkodobé. Naopak očekává, že v zemi nyní zavládne stabilita, která pomůže k dalšímu růstu trhu.

Po nezdařilém státním převratu v Turecku, po kterém tamní vláda provádí rozsáhlé čistky ve státních institucích, snížila agentura S&P rating Turecka o jeden stupeň na BB kvůli politickému riziku v zemi. Podle agentury Bloomberg uvažuje o snížení hodnocení také ratingová agentura Moody´s.

Snižování ratingu a související pokles turecké měny hodnotí Bálint jako krátkodobé problémy. „Jsem absolutně přesvědčený, že to bude krátkodobá záležitost. Když si vzpomenete na to, jak to vypadalo po brexitu, co vše se očekávalo, a kde jsme teď na finančních a akciových trzích. Tak i Turecko bude velmi krátkodobá záležitost, která po určitém čase vyprchá a nakonec zvítězí fundament. Turecko je velmi rozběhnutá země s mladou populací a s velmi rozvinutým domácím trhem,“ řekl v pořadu Tržní okénko.

Z hlediska dalšího vývoje akcií i měny je naopak Bálint optimistický. „Po tom, co se tam nyní děje, nastane období stability. A investoři mají stabilitu rádi. Je až tak moc netrápí ten prvek demokracie, ale chtějí stabilitu a myslím si, že po tomto tam ta stabilita bude,“ řekl. Neobává se ani podobné situace, kdy kvůli anexi Krymu uvalili západní mocnosti sankce na Rusko. „Pokud se sankce zavedou, tak to Turecko jednoznačně poškodí bez ohledu na to, kolik exportují nebo ne. Všichni jsme součástí globálního světa. Nemyslím ale, že se to stane. Nesmíme zapomenout, že Turecko je druhá největší armáda v NATO a ty geopolitické vazby jsou velmi silné,“ uvedl Bálint.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy partner společnosti Infinity Capital Peter Bálint, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Situace na trzích po tureckém pokusu o puč se velmi rychle uklidní Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.