Tržní okénko: OPEC by mohl zrušit těžební limity už v červnu

Zatímco kovy jako měď, nikl a zinek se stávají dobrou investiční příležitostí, průmyslový boom paradoxně nenahrává ropě. Její spotřeba se touto dobou sice zvyšuje, ruku v ruce ale stoupá i produkce této komodity. Výrazné zvýšení nabídky ropy na trhu tak může přijít v druhé polovině roku. Podle analytika společnosti Finlord Borise Tomčiaka totiž v červnu s velkou pravděpodobností kartel zemí vyvážející ropu OPEC zruší stávající těžební limity.

Ceny komodit v posledních dnech a týdnech zažívají renesanci. „Comeback nastal především v oblasti průmyslově využívaných komodit, hlavně u průmyslových kovů. Tam vidíme i zvýšenou aktivitu v oblasti těžebního průmyslu i růst spotřeby průmyslových komodit, “ řekl na rádiu Zet Tomčiak. Podle něj je to způsobeno pokračujícím ekonomickým rozmachem. „Čína, Spojené státy, Evropa, všechny tyto regiony expandují a spotřebují více a více průmyslových komodit,“ dodal. Ještě před dvěma lety produkce průmyslových výrazně stagnovala, nyní tak mohou být výhodnou investiční příležitostí.

Průmyslový boom však paradoxně nenahrává ropě. „Tam bychom si sice mohli myslet, že i když se očekává zvyšování spotřeby ropy, tak její cena bude růst, ale problém je v tom, že i produkce se výrazně zvyšuje,“ řekl Tomčiak. Producentům ropy se totiž za poslední tři roky povedlo osekat náklady na těžbu o desítky procent. I přes současně nízké ceny ropy tak podle Tomčiaka dokáže být několik producentů ropy v zisku. Nejvíce mají ale na rostoucí produkci ropy podíl Spojené státy. „Tam produkce z břidlice prudce vzrostla a značně vykompenzovává pokles těžby kartelu OPEC,“ řekl Tomčiak.

Další výrazný příliv nabídky ropy na trh můžeme čekat už v druhé polovině letošního roku. V červnu se totiž uskuteční zasedání kartelu OPEC, na kterém budou členové přehodnocovat své těžební limity. Na nich se organizace dohodla v prosinci minulého roku. OPEC tehdy slíbil snížit těžbu ropy o 1,2 milionu barelů na 32,5 milionu barelů denně, nečlenské státy pak slíbily snížit svou produkci celkem o 562.000 barelů denně. Tomčiak ovšem očekává, že v červnu OPEC přistoupí ke zrušení limitů. „Pokud těžební limit zruší, tak producenti kartelu OPEC samozřejmě svou těžbu zvýší, zejména země jako Irák, Írán případně i Saúdský Arábie. To by znamenalo výrazné zvýšení nabídky ropy na světovém trhu v druhé polovině tohoto roku,“ řekl.

Dobrá zpráva pro motoristy

To vše by mohlo znamenat dobrou zprávu pro motoristy.  Ani v dohledné době si spotřebitelé pohonných hmot nebudou muset zoufat. Tomčiak očekává, že ceny benzínu a nafty budou stagnovat, popřípadě mírně zlevňovat. České ceny na čerpacích stanicích pak může ovlivnit i ukončení intervencí Českou národní bankou (ČNB), k čemuž by mohlo dojít už v dubnu. Ukončením intervencí totiž může zhodnotit koruna. „Kdyby koruna vůči euru posílila o jednu korunu, tak v tomto případě by ceny pohonných hmot zlevnily o třicet až čtyřicet haléřů na litr,“ předpověděl Tomčiak.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáše Kovandy analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: OPEC by mohl zrušit těžební limity už v červnu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

    Byznys ·

    Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

  2. Ceny ropy se propadly na letošní minima

    Byznys ·

    Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.