Tržní okénko: Návrhy ČSSD a ANO jsou zbytečné. Český daňový systém má jiné mouchy

Návrhy daňových změn, které minulý týden představily strany ČSSD a ANO, jsou jen snadno komunikovatelný volební nástroj. V pořadu Tržní okénko to říká Lucie Rytířová, expertka na daně z příjmu společnosti Deloitte. Podle ní trápí český daňový systém jiné problémy než výše sazby daně z příjmu. Problém je podle ní v celkové komplikovanosti a zejména ve vysokém zatížení sociálními odvody. To však ani jeden z návrhů neřeší. 

ČSSD dnes v rámci svého volebním programu představila daňovou progresi, která počítá se čtyřmi daňovými sazbami pro daň z příjmu fyzických osob a třemi pro zdanění firem. Sazba by rostla s výší výdělků. ČSSD navrhuje u fyzických osob s hrubým příjmem do 30.000 korun měsíčně daňovou sazbu 12 procent počítanou ze superhrubé mzdy. Pro hrubou mzdu 30.000 až 40.000 korun navrhuje ČSSD sazbu 15 procent, pro mzdu od 40.000 do 50.000 pak 25 procent a nad 50.000 daň 32 procent. Daňové slevy, bonusy a odečitatelné položky hodlá ČSSD zachovat.

„Myslím si, že opatření je vytrženo z kontextu celkového pojetí daňového systému. Pokud by se posuzovalo skutečně jen zvýšení zdanění osob s příjmy nad určitou hranici, tak se může projevit spíše demotivujícím způsobem. Tím, že člověk nebude mít snahu vydělávat víc,“ uvedla k návrhu ČSSD Rytířová.

Vicepremiér Andrej Babiš na sněmu hnutí ANO poté navrhl snížení daní z příjmů u lidí s výdělky do 113.000 korun měsíčně. U lidí s vyššími příjmy by chtěl daňovou sazbu zachovat. „Návrh, který byl zveřejněn je ještě stručnější a jednodušší než v případě sociální demokracie. Těžko říct, jakým způsobem by se projevil. Jestli by se jednalo o nějakou změnu slev na dani nebo odčitatelných položek, nebo zda by se jednalo o prosté snížení sazby daně. Ten dopad na ekonomiku mi také není úplně jasný,“ řekla Rytířová s tím, že by to označila jako populistické prohlášení.

Návrhy neřeší reálné problémy daňového systému

Podle Rytířové není výše zdanění fyzických osob to, co české poplatníky a zaměstnavatele trápí. „Zaměstnavatele určitě trápí vysoké náklady zdanění práce v podobě sociálního a zdravotního pojištění,“ řekla. Ty má Česká republika jedny z nejvyšších v Evropské unii. Druhým důvodem je pak celková komplikovanost daňového systému. „Stále zůstává oddělený výběr daně z příjmu fyzických osob a pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na zdravotní pojištění. Ty systémy nejsou propojené a vyznat se v nich je někdy komplikované i pro odborníky,“ dodala Rytířová.

O těchto problémech se hovoří už řadu let, ani nyní ale žádná z politických stran nenabízí jejich řešení. Zejména v předvolebním období vidí Rytířová problém v tom, že návrhy představené ČSSD a ANO se lépe komunikují. „To, že snížíme daně, pochopí každý volič. Postavit si ale volební program na změně celé koncepce systému sociálního pojištění v České republice, tak ten přínos pochopí pár odborníků, ale nebudou to ti rozhodující voliči, kteří půjdou a budou volit tu vybranou stranu,“ řekla v pořadu Tržní okénko.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáše Kovandy expertka na daně z příjmu společnosti Deloitte Lucie Rytířová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Tržní okénko: Návrhy ČSSD a ANO jsou zbytečné. Český daňový systém má jiné mouchy Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.