Tržní okénko: Nejistota na světových finančních trzích nahrává růstu bitcoinu

Nejznámější kryptoměnu bitcoin chápou mnozí ekonomové jako velmi volatilní investiční nástroj. Rok 2015 je toho důkazem. Podle majitelky bitcoinového startupu SatoshiLabs Aleny Vránové však bude letos bitcoin pokračovat v růstu z konce minulého roku. Věří také, že se letos bitcoin více stabilizuje. „Recese světové ekonomiky tomu vysloveně nahrává,“ řekla Vránová v pořadu Tržní okénko hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi.

Bitcoin se v roce 2015 podle Vránové projevil jako jedna z nejlepších investičních příležitostí. Jeho cena se z 220 dolarů dostala až na dnešních 430 dolarů. „Stojí za tím mimo jiné obrovský zájem bankovnictví...V roce 2015 vzniklo velké konsorcium bank. Jsou tam banky od JPMorgan přes Bank of America, Goldman Sachs, plus přes dalších čtyřicet bank, které se spojily, aby studovaly možnost implementace bitcoinového blockchainu do jejich systémů,“ řekla Vránová.

Právě takzvané blockchainy, které si lze představit jako účetní knihu, jež uchovává transakce provedené uživateli, umožňují provádět převody bitcoinu velice rychle a levně ve srovnání s klasickým bankovnictvím.

Vránová i proto předpokládá, že započatý růst této kryptoměny potrvá i v letošním roce. „Můj osobní názor je, že se dostaneme během roku na nějakých stabilních 600 až 650 dolarů za bitcoin,“ řekla a dodala, že vzhledem k volatilnosti měny se bitcoin může dostat až k ceně 1000 dolarů a zase pak spadnout níž.

Vránová přesto očekává, že tento rok bude pro bitcoin o něco stabilnější, než rok 2015. Důvodem bude mimo jiné i recese světové ekonomiky a čínská ekonomická bublina. „Číňané zoufale hledají způsoby, jak naložit s volnými penězi. Bitcoin se pro ně ukázal jako jednoduchý a praktický nástroj. Proto také vznikl listopadový nárůst v ceně, protože Číňané přes nějakou multilevelovou společnost obrovsky zainvestovali do bitcoinu,“ uvedla.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy majitelka společnosti SatoshiLabs Alena Vránová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

Tržní okénko: Nejistota na světových finančních trzích nahrává růstu bitcoinu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.