Tržní okénko: ČNB je překvapena vyšší inflací, kurzový závazek by mohl skončit už v květnu

Inflace v České republice sílí. Nízkou inflací přitom Česká národní banka (ČNB) odůvodňovala svůj intervenční režim. Do popředí se tak znovu dostává otázka, kdy tento režim centrální banka opustí. Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové by v případě příznivého vývoje inflace mohlo opuštění kurzového závazku přijít už po květnovém zasedání banky.

Bankovní rada ČNB na počátku listopadu zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení intervencí vidí polovinu roku 2017. Zároveň uvedla, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. Nová prognóza centrální banky předpokládá konec intervenčního režimu rovněž v polovině roku 2017.

„Je tu spoustu faktorů v domácí ekonomice, které hovoří pro to, aby byl závazek opuštěn co nejrychleji. Splnění inflačního cíle, o kterém banka hovoří, je už patrně téměř na stole,“ uvedla Zamrazilová. Podle ní je tak možné, že k němu dojde už v květnu, kdy proběhne jedno ze čtyř hlavních zasedání ČNB v roce. „Je ale možné, že je to z mé strany spíše přání otcem myšlenky a že to nastane až později. Například v srpnu, případně v září,“ dodala.

Otázkou pak zůstává, jak se po ukončení kurzového závazku bude vyvíjet kurz koruny vůči euru. Řada ekonomů předpokládá posílení koruny, najdou se ale i analytici, kteří očekávají naopak oslabení koruny, jelikož se domnívají, že centrální banka skoupila do svých rezerv tolik euro, že jich bude na trhu nedostatek. Zamrazilová však na rádiu Zet uvedla výpočet hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera. „On dokázal z čísel, které sama centrální banka uvádí ve své zprávě o inflaci, vypočítat poměrně jednoduchou trojčlenkou, kde centrální banka sama kurz koruny k euru ve třetím čtvrtletí 2017 čeká,“ uvedla s tím, že je to někde kolem 25,5 až 26 korunami za euro.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáše Kovandy hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Tržní okénko: ČNB je překvapena vyšší inflací, kurzový závazek by mohl skončit už v květnu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Číňané dnes zaplatili za Florentinum

    Byznys ·

    Čínská skupina China Energy Company Limited (CEFC) dnes uhradila plnou kupní cenu za pražské Florentinum a stala se jeho majitelem. Administrativní komplex v centru Pr…

  2. Jednou z obětí útoku v Berlíně byla Češka

    Společnost ·

    Jednou z 12 obětí pondělního atentátu na vánoční trh v centru Berlína je i česká občanka. Žena dlouhodobě žila a pracovala v Německu. Po pravděpodobném pachateli útoku…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.