Tržní okénko: Kvůli zákonům se může výstavba vysokorychlostní železnice výrazně protáhnout

Většina zemí v našem okolí má nebo buduje vysokorychlostní železnici. Ředitel dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuel Šíp říká, že hlavním problémem je česká legislativa. Ta totiž podporuje ve větším měřítku lidi, kteří chtějí její projekt zablokovat. Lidem, kteří usilují o vybudování vysokorychlostní železnice se tak situace komplikuje. Pokud bychom vycházeli ze současných zákonů, tak se se samotným dokončením projektu počítá mezi roky 2035 až 2040. 

Přítěží pro Česko je i skutečnost, že Evropská unie vyžaduje od unijních států vysokorychlostní železnici do roku 2030. Z toho důvodu je zapotřebí, aby se o situaci začali zajímat politici.

„Je to poměrně komplikovaná otázka a vyžaduje politickou podporu, kde se sejde koalice s dnešní opozicí. Dohodnou se, že jde o národní plán a udělají všechno pro to, aby se uskutečnil,“ řekl Šíp na rádiu Zet.

Výstavba vysokorychlostní železnice v Česku spadá pod projekt ministerstva dopravy s označením „Rychlá spojení“. Podle Šípa jde konkrétně o železnice, která představuje výstavbu nových tratí pro rychlost překračující 250 kilometrů v hodině. Lze do ní rovněž zařadit modernizaci existujících tratí.

Projekt české vysokorychlostní železnice nebude podle Šípa levná záležitost. Její realizace by se měla podle Šípa vyšplhat na 600 až 800 miliard korun. Jde ovšem o klíčový projekt pro českou infrastrukturu. 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáše Kovandy ředitel dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuel Šíp , si můžete přehrát v playeru výše.

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Kvůli zákonům se může výstavba vysokorychlostní železnice výrazně protáhnout Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump vyhrožoval, že pošle do Mexika armádu

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump řekl, že by Mexiko mělo lépe zvládat boj se zločinci, nebo se o ně na mexickém území postarají americké ozbrojené síly. Trump to podle …

  2. Facebooku stouply příjmy o více než 50 procent

    Byznys ·

    Sociální síti Facebook stoupl ve čtvrtém čtvrtletí zisk na 3,57 miliardy dolarů (89,6 miliardy korun) z předloňských srovnatelných 1,56 miliardy dolarů. Příjmy vzrostl…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.