Tržní okénko: Kritika německých ekonomů na společnou evropskou měnu sílí

„V pasti eura“, tak se jmenuje kniha německého ekonoma Hansa-Wernera Sinna, který skrze ní kritizuje vznik společné evropské měny a analyzuje její problémy. Není sám. Řada německých ekonomů a bankéřů ho v názoru na euro následují. Profesor Karel Dyba, který Sinnovu knihu přeložil do češtiny, se hlavní kritická diskuze kolem eura odehrává v Německu zejména proto, že je hlavním věřitelem jižních států, které krize eurozóny postihla. V České republice se o problému tolik nemluví, i proto se Dyba rozhodl knihu „V pasti eura“ přeložit. Sám Sinn pak Čechům radí do eurozóny nevstupovat.

K německým kritikům z řad ekonomů patří i bývalý guvernér Německé centrální banky a později člen Evropské centrální banky (ECB) Axel Weber nebo hlavní ekonom ECB Jürgen Stark. „Sinn se v knize o Starkovi a Weberovi zmiňuje a říká, že oni odešli ze svých funkcí na protest proti fungování Evropské centrální banky...Sinn se také domnívá, že i německý prezident Köhler v té době rezignoval z podobného důvodu. Köhler byl vyjednávačem Maastrichtské dohody, která byla hrubě porušována, a zřejmě nechtěl mít s touto věcí nic společného,“ uvedl Dyba v pořadu Tržní okénko.

Němečtí ekonomové vidí hlavní problém v tom, že byla eurozóna špatně založena. V důsledku toho, že euro přijali hospodářsky i kulturně rozdílné státy Evropské unie, jsou zejména jihoevropské země postižené krizí. „Když bylo euro zavedeno, tak postupně klesaly úrokové prémie, které museli platit například Řekové nebo Portugalci ze svých státních dluhopisů. Velmi rychle došlo k tomu, že věřitelé, to znamená různé fondy, přestávaly mít obavy z toho, že může zbankrotovat stát jako Řecko, což se stávalo v minulosti mnohokrát. Troufaly si jít nakupovat státní papíry, ale také investovat do řeckých bank,“ uvedl Dyba. 

Prostřednictvím různých záchranných fondů se jen ale oddálila nezbytná „léčba“ jejich ekonomik. V pomyslné pasti eura jsou pak podle Sinna nejen Řekové nebo Portugalci, ale i země, které je úvěrovaly. „Kdyby například Německo chtělo odejít z eurozóny, tak by pravděpodobně všechny tyto pohledávky - a tady jde o stamiliardové částky - v eurech ztratí. Svým způsobem jsou obě tyto skupiny v pasti,“ uvedl profesor.

Hans-Werner Sinn také navrhuje řešení. Ten podle Dyby zrušit euro nechce, zároveň ale říká, že v současné podobě nemůže fungovat. „Je potřeba udělat celou řadu zásahů. Za prvé navrhuje svolání celoevropské konference, která se bude zabývat částečným oddlužením těchto předlužených zemí. Je jasné, že to nemohou splatit. Musí to být ale spojeno s eventuálním odchodem těchto zemí jako Řecko, Portugalsko z eurozóny. Další věc je, že tyto země jsou relativně velmi bohaté. Tedy mají majetek, který eventuálně musí prodat. Pak jsou tam také dlouhodobější opatření, které se týkají fungování Evropské centrální banky,“ řekl Dyba s tím, že Sinn v tomto směru navrhuje zejména změnit hlasovací systém, omezení nakupování státních dluhopisů nebo zavedení možnosti organizovaného odchodu z eurozóny a pravidla pro bankrot státu.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy profesor Karel Dyba, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Kritika německých ekonomů na společnou evropskou měnu sílí Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.