Tržní okénko: Jednání o brexitu by si měla vzít něco z československé rozluky

Středeční aktivací článku 50 Lisabonské smlouvy započala Velká Británie dva roky trvající proces vystoupení z Evropské unie. Řada pozorovatelů upozorňují, že jednání budou tvrdá. Tvrdé prosazování obchodních zájmů předpovídá i český velvyslanec v Rakousku Jan Sechter. Pro ně bychom podle něj měli využit zkušenosti z rozdělení Česka a Slovenska. Přiznal ale, že tato nálada nepanuje v ostatních členských státech.

„Máme unikátní československou zkušenost rozluky dvou celků do dvou republik. Takový ten pocit, že: dobře stalo se, ale zkusíme win-win situaci, kdy budeme všichni profitovat...Mám ale pocit, že tohle v Evropě nepřevládá,“ řekl Sechter v pořadu Tržní okénko. Brexitová nálada naopak houstne a to zejména v bohatších členských státech, kteří začínají mít obavy, že chybějící příspěvky Velké Británie  do Evropské unie budou muset uhradit oni.

Německá kancléřka Angela Merkelová a další evropští představitelé nicméně upozorňují, že po Británii budou požadovat „účet za brexit“. Podle Alexe Barkera z nevládního think-tanku Centre for European Reform by suma za opuštění EU mohla dosáhnout až 72,8 miliard eur (1,97 bilionu korun). Evropská komise však zatím počítá se sumou 50 miliard eur, z čehož největší část půjde na dorovnání unijního rozpočtu, který Evropská unie jako celek plánuje na sedm let dopředu. Ani tento obnos však podle Sechtera situaci nevyřeší, jelikož tyto peníze brzy „doběhnou“. „Důležitá věc je, že ročně příspěvky do Evropské unie budou zkráceny o britský příspěvek. Buď ho bude muset někdo nahradit, anebo bude muset unie něco udělat,“ dodal.

Dá se ale předpokládat, že bohatší státy EU budou ohledně vyplňování finanční díry po Velké Británii velice ofenzivní. I proto by se měla například Česká republika a další členské země připravit na horší časy. „Je potřeba se připravit na jakýsi exit toho, že už třeba nebudeme moct kofinancovat dopravní infrastrukturu, a proto teď zapnout a využít maximum toho, co ještě je. Možná to bude lepší, než to teď vypadá, ale je lepší se vyzbrojit na situaci, že to prostě nebude,“ řekl Sechter.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

 

Zdroj: Zet

Tržní okénko: Jednání o brexitu by si měla vzít něco z československé rozluky Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov

    Byznys ·

    Společnost OKD v pátek ukončí těžbu v Dole Paskov na Frýdecko-Místecku. Skončí tím i dobývání černého uhlí v ostravské části dřívějšího Ostravsko-karvinského revíru. P…

  2. BBC: Bob Dylan konečně převezme Nobelovu cenu

    Společnost ·

    Americký písničkář Bob Dylan po čtyřech měsících od slavnostního ceremoniálu konečně převezme Nobelovu cenu za literaturu. Podle švédské akademie věd se tak stane tent…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.