Tržní okénko: Česko potřebuje víc ambiciózních firem, v opačném případě nebudou růst mzdy

Česko potřebuje víc ambiciózních firem ruku v ruce s větším a pružnějším podnikatelským prostředím. Základem inovační kapacity ekonomiky jsou malé a střední podniky. V pořadu Tržní okénko to řekla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Pokud malé a střední podniky nebudou lehce vznikat a zanikat, tak se ekonomika udusí. Ambiciózní podnikání přitom podpoří i růst mezd. 

Helena Horská vypracovala pro Raiffeisenbank analýzu s titulem „Konec levné ekonomiky nebo Konec levné práce“. Tato studie se zaměřuje především na problematiku spojenou s růstem mezd.

„Podle mého názoru problém nízkých mezd v České republice je hlavně způsoben tím, že vyrábíme levné výrobky a výrobky s nízkou přidanou hodnotou. Zaměřujeme se na výrobu, která není příliš sofistikovaná,“ řekla Horská na rádiu Zet.

Z toho důvodu potřebujeme větší množství ambiciózních firem, větší a pružnější podnikatelské prostředí, které umožní firmám růst. Základem inovační kapacity ekonomiky jsou pak podle Horské malé a střední podniky.

„Když malé a střední podniky nebudou lehce vznikat a zanikat, tak se ekonomika bude dusit. My se potřebujeme posunout dál a využít ten potenciál, který tu opravdu máme,“ uvedla Horská.

Podle Horské problém rovněž představuje i silnější koruna.Intervenční oslabování české koruny v režii ČNB totiž vytváří jakýsi měkký polštář pro exportéry. Ti poté nemají dostatečnou motivaci, protože jim slabá koruna pomáhá ke konkurenceschopnosti na slabších trzích. Poté postrádají motivaci, kterou by měli v případě silnější měny.

„Firmy se přesouvají za nízkými mzdami do Bulharska, Rumunska prostě dál. Pokud chceme svůj byznys dál rozvíjet, tak se musíme zaměřit na vyšší přidanou hodnotu a na to, že naši zaměstnanci budou pobírat vyšší mzdy. Bez vyšší přidané hodnoty nebudou ale vyšší mzdy,“ myslí si Horská.

 

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Tržní okénko: Česko potřebuje víc ambiciózních firem, v opačném případě nebudou růst mzdy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.